Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • To view this page ensure that Adobe Flash Player version 10.1.0 or greater is installed.

    Get Adobe Flash player

    Slik sprer asken seg

    Se askens spredning fra 14-25 april. Beregningen er gjort av met.no 23 april. Spredningen er beregnet frem til til 25 april.

    VIDEO:

Norwegian flyr, SAS flyr ikke

SAS stanset torsdag ettermiddag avgangene fra Bergen og Stavanger.

Alt om vulkanutbruddet

Klokken 16.47 torsdag ettermiddag kom det melding over høyttaleranlegget på Flesland om at SAS stanser alle avganger fra Flesland, melder bt.no.

SAS fløy heller ikke til Flesland. I tillegg har selskapet stanset alle flyginger til og fra Kristiansand, Stavanger, Haugesund og København.

Samtidig opererte altså Norwegian sine flyginger til og fra Flesland som normalt.

Les også: Gode fly-prognoser frem til fredag formiddag

- Må følge prosedyrer

Flesland lå torsdag ettermiddag og kveld i den såkalte sone 2, som innebærer at det er lav konsentrasjon av aske i luftrommet. Dermed kan flyselskapene selv avgjøre hvorvidt de ønsker å fly eller ikke. Forutsetningen er at selskapene følger nye prosedyrer som innebærer hyppigere vedlikehold av flyene.

Mens Norwegian forholder seg til det norske Luftfartstilsynet, er SAS underlagt Skandinavisk Tilsynskontor (STK). SAS har blitt bedt om å presisere sine prosedyrer, og kan ikke fly før dette er på plass.

– Vi jobber med å fremskaffe tilleggsinformasjon, sier informasjonssjef Knut Morten Johansen i SAS til NTB, og legger til at de har forhåpninger om å kunne komme på vingene i løpet av torsdag kveld.

Askeskyen beveger seg østover

Fikk godkjent

Norwegian har derimot fått sine prosedyrer godkjent, og flyr dermed som normalt.

– Flesland er åpen, og luftrommet er åpent. Luftfartstilsynet har godkjent våre prosedyrer for hvordan vi skal fly under disse forholdene, så da velger vi å fly, sier markedsdirektør Åsta Braathen i Norwegian til NTB. Hun understreker at Norwegian aldri ville fløyet dersom det ikke var sikkert.

Johansen forstår at det er vanskelig for passasjerene å forstå at det ene selskapet flyr, mens det andre ikke gjør det.

– Vi er nødt til å ha formalitetene i orden, forklarer han.

Heller ikke Widerøe var på vingene. Selskapet innstilte alle sine avganger på hele Vestlandet torsdag ettermiddag og kveld.

Les også

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

Mange SAS-fly har blitt stående på bakken den siste uken. Det koster det kriserammede selskapet store beløp hver dag. FOTO: SCANPIX

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tooji: - Kan ikke annet enn å le

BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.

Er det greit å amme barn til de er fem år?

Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger