Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Denne uken har vært et mareritt for togpassasjerer.

    FOTO: Trond J. Strøm

Nye togproblemer lørdag

Også trøbbel på Bergensbanen.

Kulden skaper nye problemer i togtrafikken lørdag morgen.

- Det kjøres buss for tog mellom Holmestrand og Drammen. Det skyldes en sporveksling vi ikke får lagt over. Det er ikke usannsynlig at det har sammenheng med kulden, sier pressevakt Olav Nordli.

Ifølge Nordli er Jernbaneverket sårbare for to ting i sprengkulden: Skinnebrudd og problemer med sporvekslere.

- Alle motorer sliter i kulden, og det er motorer som driver sporvekslerne.

Jobbes

Problemene på Vestfoldbanen oppstod for et par timer siden, og det jobbes nå med utbedringer. Reisende må regne med forsinkelser på grunn av dette.

Morgenfugler på Romerrike kan også ha opplevd forsinkelser i togtrafikken i dag morges på grunn av skinnebrudd på hovedbanen. Alt var i orden igjen i 11-tiden lørdag, og ifølge Nordli var det kun lokaltogene på Romerrike som ble berørt av dette.

Trøbbel på Bergensbanen

Morgentoget fra Bergen til Oslo ble 1 time og 50 minutter forsinket fra Gol grunnet bytte av togsett. Toget fra Oslo til Bergen var to timer forsinket på grunn av tekniske problemer med toget.



– Morgentoget fra Oslo fikk problemer med en av kompressorene, og vi ville ikke kjøre over fjellet med bare én kompressor. Toget i motsatt retning, fra Bergen til Oslo, kjørte med dobbelt sett og togene ble byttet på Gol, opplyser informasjonssjef Preben Colstrup i NSB til NTB.

Dermed ble Bergenstoget forsinket i begge retninger.

Toget til Bergen vil stanse på Voss og passasjerene vil bli fraktet i busser til Bergen. Ettermiddagstoget som går fra Bergen ved 16-tiden, går bare til Voss og passasjerene går om bord i toget som allerede står der for videre reise til Oslo.

Den siste uken har vært en eneste stor hodepine for NSB, Jernbaneverket og ikke minst passasjerene. Senest fredag kveld ble det meldt om forsinkelser på Drammensbanen grunnet skinnebrudd.

Les også: -Togkrisen skapt av politikere

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tooji: - Kan ikke annet enn å le

BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.

Er det greit å amme barn til de er fem år?

Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger