Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Oppfordres til å beherske seg

Muslimske ledere i Oslo tar avstand fra flaggbrenning og trusler om vold.

- Vi har fått flere henvendelser fra medlemmene våre som føler seg krenket på grunn av tegningene av profeten Mohammed. Han er jo den mest respekterte personligheten for muslimene, sier Mohammed Hamdan, leder i Islamsk Råd Norge (IRN).

Fredelig midler

Mange reagerer med sinne: - Vi råder muslimene til å bruke kun fredelige midler til å markere sin misnøye, sier lederen.Hamdan er lei seg for TV-bildene som viste at muslimer i Midtøsten brente det norske flagget i protest mot tegningene.- Jeg ble først krenket da jeg så tegningene av profeten vår. Deretter ble jeg krenket da jeg så TV-bildene med brennende norske flagg, sier Hamdan.Hafiz Mehboob-ur-Rehman, imam i Islamic Cultural Centre, sier at han vil ta opp denne saken under sin fredagstale.- Det er viktig å fortelle våre medlemmer om det som har skjedd, og understreke at vi bare må bruke fredelige og lovlige midler til å markere vårt syn, sier imamen.

Nei til konflikt

Imam Syed Ikram Shah Jilani ved World Islamic Mission har også fått henvendelser fra medlemmer som lurer på hvordan de skal reagere.- Selv om Magazinet har prøvd å provosere oss, er det ikke riktig at også vi reagerer på samme måte, sier Jilani.Imam Senaid Kobilica i Det Islamske Fellesskap Bosnia og Herzegovina er enig med sine kolleger om at ingen er tjent med å hisse opp stemningen ytterligere. - Vold eller trusler om vold løser ingen problemer, sier Kobilica.

Les også

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

Fredagsbønn i mosken for menigheten World Islamic Mission (arkiv). FOTO: Morten Holm / SCANPIX

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tooji: - Kan ikke annet enn å le

BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.

Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana

En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger