-
Tjønn: - Stort risikomoment
Meget dristig, mener Aftenpostens utenriksmedarbeider Halvor Tjønn om at Barack Obama får Nobels fredspris.VIDEO:
Hvis president Obama kommer til Oslo for å motta fredsprisen, vil flere hundre politifolk bli satt i aksjon. Her hilser han på publikum i Cincinatti.FOTO: AP Photo/Charles Dharapak
Oslo ruster seg til Obama-besøk
Oslos ordfører håper på folkefest når USAs president Barack Obama kommer til Oslo.
AV: kristjan molstad , fred c. gjestad
Klokken 11 i dag ble det klart at USAs president Barack Obama er tildelt Nobels fredspris for 2009.
Presidentens medarbeider David Axelrod har allerede varslet at Barack Obama mest sannsynlig selv kommer til Oslo for å motta prisen. Dermed må Oslo rustes til storbesøk.
FOTO: Sigurdsøn, Bjørn
- Dette klarer vi. Det er viktig at dette også blir en begivenhet for byens befolkning, og at Oslo ikke blir en sikkerhetsfestning, sier ordføreren.
Han er enig i at det å dele ut fredsprisen til en sittende amerikansk president er en vanskelig sikkerhetsmessig oppgave, men er ikke bekymret.
Politimesteren ikke skremt
- Dette er en stor og hyggelig utfordring, og et besøk som vil sette Oslo på kartet, sier Oslos politimester Anstein Gjengedal. Han er ikke skremt av oppgaven han nå står overfor.- Dette er en utfordring vi har håndtert flere ganger tidligere, sier Gjengedal. Han viser til tidligere fredsprisutdelinger og statsbesøk, men understreker at Oslo-politiet må samarbeide med amerikanske myndigheter og løpende vurdere trusselbildet mot presidenten.
Artikkelen fortsetter under bildet.
FOTO: Jon Eeg, SCANPIX
Selv om politiet har planer klare fra tidligere, lignende besøk, er to måneder knapp tid. Fredsprisutdelingen er 10. desember.
- Jeg skulle gjerne hatt mer tid, sier Gjengedal.
Lærer av København
Gjengedal understreker at også han, i likhet med ordføreren, ønsker å gjøre besøket til en begivenhet for publikum.- Vi har en tradisjon for åpenhet, og det skal være et mål for oss å ivareta både sikkerheten og publikums interesser, sier han.
Også kritikerne skal få slippe til i størst mulig grad.
- Vi forsvarer ytringsfriheten. Fredelige ytringer er fullt tillatt, sier Gjengedal.
FOTO: Josefsen, Jon-Michael
Han har ingen formening om hva sikkerhetstiltakene kan komme til å koste, men sier at han forutsetter et samarbeid med Politidirektoratet og departementene.
- Vi har allerede bedt om et møte med Politidirektoratet om finansieringen av sikkerhetsopplegget. Ingen kan vel forvente at vi har holdt tilbake så mye penger på slutten av et budsjettår at vi klarer dette på egen hånd, sier han.
Gjengedal regner med å få mannskapshjelp fra andre politidistrikter, og utelukker ikke samarbeid med spesialtjenestene i Forsvaret.
Artikkelen fortsetter under bildet.
FOTO: JACK GUEZ
700 bevæpnede politifolk
Da daværende president Bill Clinton besøkte Oslo i oktober 1999, utløste det tidenes sikringstilstak.Hovedstaden ble beleiret av rundt 700 tungt bevæpnede politifolk utstyrt med automatvåpen, revolvere og hunder.
Se bildene fra Clintons Oslo-besøk her
Hver gang Clinton beveget seg fra ett sted til et annet, brukte kortesjen én av flere alternative ruter som var klargjort på forhånd. Beredskapstroppens skarpskyttere var stadig i posisjon på hustak i nærheten av presidenten.
Clinton bodde på Oslo Plaza, som ble omgitt av en jernring. Søppelkasser ble fjernet, kumlokk sveiset igjen og parkeringshuset under hotellet ble tømt av frykt for bomber og bilbomber.
Les også
Siste fra seksjon
-
To drap står uoppklart: «Det er folk som vet, men ikke forteller»
Politiet sliter med å få tillit og innpass i utenlandske miljøer.
27 mai 2012 12:26
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Tooji: - Kan ikke annet enn å le
BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.
Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana
En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.


