-
Spesialstyrker fra Forsvarets spesialkommando (FSK) i aksjon under øvelse Gemini.FOTO: SIMON SOLHEIM / FORSVARET
-
Politifolk fra Beredskapstroppen aksjonerer mot et kapret supply-skip.FOTO: THOR HÅKON ULSTAD / FORSVARET
-
Beredskapstroppen har overmannet en av "kaprerne".FOTO: THOR HÅKON ULSTAD / FORSVARET
-
To av Forsvarets helikoptre på vei ut for å aksjonere.FOTO: OLE GUNNAR HENRIKSEN NORDLI / FORSVARET
-
Målet med øvelsen er å trene på tettere samhandling mellom enheter og spesialstyrker fra Forsvaret og politiet. Her er spesialstyrkene fra Forsvarets spesialkommando (FSK) i aksjon.FOTO: SIMON SOLHEIM / FORSVARET
-
FOTO: THOR HÅKON ULSTAD / FORSVARET
-
FOTO: SIMON SOLHEIM / FORSVARET
Se bildene fra terrorøvelsen i Mosjøen
Øver på olje-terror
Politiet og Forsvaret skal bli flinkere til å samarbeide når terrorister slår til.
AV: espen hofoss
Se for deg at terrorister tar kontroll over en oljeplattform. Det var scenarioet da Forsvaret og politiet startet øvelse Gemini mandag denne uken.
Hvert år siden 80-tallet har politiet og forsvaret samarbeidet om slike antiterrorøvelser for å øve på å beskytte oljeinstallasjoner på norsk sokkel. Gemini er den første store kriseøvelsen mellom politiet og Forsvaret etter terroren i Oslo sentrum og på Utøya. Øvelsen pågår i Mosjøen, Bodø og Oslo 21.-25. mai.
Ubåt og F16 på terroristjakt
- I år øver vi på to scenarier – kampring av et supplyfartøy og kapring av Norne-plattformen, forklarer John Espen Lien, kommunikasjonssjef ved Forsvarets operative hovedkvarter.
– Det å øve mot store konstruksjoner langt til havs er krevende men lærerikt. Det gir en spillover som gjør at vi lærer å håndtere det meste, mener Lien.
En ubåt, tre typer helikoptre, Hercules, Orion, F16 og andre overvåkingsfly har deltatt i øvelsen for å skape best mulig oversikt over situasjonen. Operasjonene ledes av politimester i Helgeland, mens forsvaret gir bistand underveis. Politiets beredskapstropp har aksjonert mot supplybåten, mens Forsvarets spesialkommando har aksjonert mot Norne-plattformen.
Under øvelsen trenes hele systemet – fra politisk toppledelse til de som deltar i direkte aksjoner ute på oljeinstallasjonene.
– Øvelsen er basert på å få trent på taktisk samarbeid og kommunikasjon. Vi trener selvfølgelig også beslutningsprosessene. Når denne typen hendelsen skjer, foregår det ikke i et enkelt politidistrikt. Det går helt til topps, understreker Lien.
Skal jobbe raskere når det smeller
Det spesielle i år er den nye bistandsinstruksen som er under utarbeidelse. Instruksen sier når og hvordan Forsvarets skal bistå politiet.
– Vi bruker den nye instruksen under øvelsen nettopp for å se hva som fungerer, og hva som bør endres. Målet er å få en enda raskere beslutningsprosess for å iverksette skarp bistand fra Forsvaret til politiet, forteller Lien.
– Har dere rukket å høste noen erfaringer fra årets øvelse?
– Vi ser elementer som bør justeres, og vi ser noe som fungerer veldig godt. Erfaringene vil bli oppsummert i en rapport, men den blir nok gradert, opplyser Lien.
– Vi holder normalt sett lav medieprofil under slike øvelser fordi man øver på teknikker og scenarier vi nødvendigvis ikke ønsker at visse organisasjoner skal ha full innsikt i.
Lærer av 22. juli
Onsdag ankom justisminister Grete Faremo, forsvarsminister Espen Barth Eide og politidirektør Øystein Mæland øvelse Gemini. Torsdag vil også regjeringen trekkes inn i øvelsen. Men Faremo vet ikke nøyaktig hva slags situasjon hun skal håndtere.
– Hadde vi gjort det, hadde det ikke vært en ordentlig øvelse, konstaterer justisministeren tørt.
Faremo forteller at erfaringene om det som gikk galt 22. juli brukes som en del av øvelse Gemini.
– I år trener vi spesielt for å få til rask respons. Øvelsen gir oss viktig praktisk erfaring for å formulere en mest mulig nøyaktig bistandsinstruks, sier faremo til Aftenposten.no.
– Det skal en del til før Politiet tilkaller Forsvaret, men det er viktig for den nasjonale beredskapen at samarbeidet, om det er nødvendig, fungerer godt. Det må være klare tydelige roller, og det er viktig at alt skjer raskt
Til høsten holdes en lignende øvelse på Romerike, der politiet og Forsvaret skal samarbeide om operasjoner på land.
Les også
Siste fra seksjon
-
Finanstilsynet vil ha like premier for kvinner og menn
Finanstilsynet foreslår høyere forsikringspremier for kvinner enn menn i pensjonsordninger tilknyttet jobb, men like premier for kvinner og menn når det gjelder individuelle pensjonsforsikringer.
23 mai 2013 03:59
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
- Vi gjør dette fordi muslimer dør hver dag
- Et øye for et øye, en tann for en tann, sier en av de mistenkte bak det mulige terrorangrepet i London.
Rune Øygards dype fall
Må i fengsel. Juryens kjennelse er uansett en katastrofe for Rune Øygard.