Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Etter at NSB halverte antall vogner, har togene mot Dal har vært så fulle at passasjerer ikke har kommet inn på Oslo S. I dag besvimte en ung dame på grunn av trengselen.

    FOTO: ARKIVSCANPIX

Passasjerer besvimer på overfylte NSB-tog

- Jeg tar toget for å komme hjem, ikke for å havne på sykehus, sier pendler.

Selv om mange måtte stå igjen på Oslo S fordi dagens 15.57-tog til Eidsvoll var spekkfullt, besvimte en yngre kvinne på veien gjennom Romeriksporten. - Det var en guffen opplevelse. Trengselen var så stor at først da folk gikk av toget, falt den bevisstløse damen i gulvet. Før dette sto hun livløs trykket opp mot veggen, sier pendler Trine Lise Viken til Aftenposten.no. Viken beskriver luften i kupéen som en grå, oksygenløs tåke, hvor flere passasjerer hadde problemer med å puste. Kondensen rant av vinduene. Etter at medreisende sørget for frie luftveier og bedre blodsirkulasjon, våknet den bevisstløse kvinnen i 20-årsalderen. Hun ønsket ikke å bli med ambulanse til sykehus, men ville heller spasere hjem i den friske høstluften.

- Halv kapasitet

Katrine Gjærum i Jessheim Pendlerforening er rasende på NSB. Hun sier de ikke tar befolkningsveksten på Øvre Romerike på alvor. - I dag besto dette toget av fire i stedet for åtte vogner. Det kan da ikke komme som noen overraskelse på NSB at det blir fullt når de halverer kapasiteten på ett av de travleste avgangene i rushtiden, sier Gjærum, før hun fortsetter: - Jeg synes det er galt at pendling skal gå på helsa løs. Vi tar toget for å komme hjem, ikke for å havne på sykehus, sier Gjærum. Dette er andre gang på to uker at passasjerer besvimer på Lillestrøm-toget. Pendlerforeningen mener dette skyldes overfylte rushtidstog. «Vi tar toget for å komme hjem, ikke for å havne på sykehus.» Katrine Gjærum, pendler - Ofte er det så trangt i togene at konduktørene gir opp å gå igjennom vognene. NSB taper penger, og dette går på sikkerheten løs, sier Gjærum.

- Pusser opp

FOTO: NSB

Kommunikasjonsdirektør Anne Rygg i NSB sier at de ikke har nok vogner mens de utfører vedlikehold, bygger om og venter på nye tog. - Vi har valgt å holde «serveringen» åpen i stedet for å stenge «restauranten» mens vi pusser opp. Det kan bli trangt, men jeg tror vi krysser komfortgrensen lenge før vi kommer i konflikt med hensynet til passasjerenes sikkerhet. Etter sikkerhetsreglene kan vi ha fire passasjerer pr. kvadratmeter, sier Rygg. - Så NSB synes det er greit å kjøre igjennom Romeriksporten og Lieråstunnelen med så fulle tog at passasjerene besvimer og det er umulig å bevege seg? - Det er opp til den konduktøren, som er ombordansvarlig, å vurdere om det er for mange passasjerer som kan være med, og jeg har ingen grunn til å betvile konduktørens vurdering i dette tilfellet. Når det gjelder kvinnen som besvimte, sa hun selv til konduktøren at hun hadde det med å besvime fra tid til annen. - Kom det som en overraskelse på NSB at 15.57-toget i dag ble overfylt etter at flere vogner var fjernet? - Vi bygger våre prognoser på trafikktellinger for hver togavgang, men vi må se på om tellingene er bra nok. Dette er en nyttig tilbakemelding. - Vurderte NSB å sette inn busser for å øke kapasiteten da dere bestemte at flere vogner skulle fjernes fra toget? - Det vet jeg ikke. Jeg sjekker og kommer tilbake, sier Rygg.

- Skal bli bedre

En halv time senere melder Rygg at NSB flere steder kjører buss i tillegg til togene for å ta trafikktoppene: - Mens det for eksempel mellom Eidsvoll og Kløfta er relativt få passasjerer, kan vi kjøre en ekstrabuss fra Lillestrøm til Oslo, sier Rygg. - Men på den aktuelle avgangen torsdag ettermiddag? - Da ble det ikke satt opp buss, nei. Som sagt, dette har vært en nyttig tilbakemelding.

Les også

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana

En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.

Arkeologi i fjerde etasje

Henrik Olssøn og Erika Barbieri har brukt tre år på å grave seg ned i hjemmet sitt. Kjøkkenet har de innredet ved å bruke ørene.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger