Politiet bekymret etter voldtektsbølge i Trondheim

Politiet i Trondheim etterforsker for tiden fem overfallsvoldtekter i byen. Ingen av sakene er oppklart.

I tre av de fem overfallsvoldtektssakene i Trondheim siden april skal det ha vært flere gjerningsmenn, skriver Adresseavisen.

– Når det er flere gjerningsmenn, slik vi har sett i disse hendelsene, så kan det se ut som overgrepene er forberedt på forhånd, sier politimester Nils Kristian Moe i Sør-Trøndelag politidistrikt.

Politimesteren ønsker ikke å kommentere hver enkelt sak spesielt, men forteller at han ser svært alvorlig på overfallsvoldtektene den siste tiden.

– Det er betydelig flere enn hva som er vanlig i Trondheim. Det er lenge siden vi har opplevd noe lignende. Det er bekymringsfullt, sier Moe.

Politiet utelukker ikke en sammenheng mellom sakene.

– Det kan være samme gjerningsmenn i to av sakene. Vi har ikke beskrivelser eller bevis som indikerer sammenheng mellom de andre, men vi kan heller ikke utelukke det, sier Moe, som forteller at sakene er veldig vanskelige å etterforske.

– Ofrene blir utsatt for en ekstremsituasjon som kan gjøre det vanskelig å huske detaljer og beskrivelser. I tillegg er det ofte mørkt på stedet og få vitner, sier han.

Gjerningsmennene i fire av de fem sakene er beskrevet som afrikanere eller menn fra Midtøsten, opplyser politiet.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Agurkens krumning og barnehagesandens grovhet

EU vil forby gjenbruk av småflasker med olivenolje på restaurantbord. Under unionens dypeste krise har politikerne tid til å tenke på borgernes beste.

EU forbyr gjenbruk av olivenoljeflasker

Kritikere latterliggjør EU-byråkrater i Brussel etter at nye og strenge regler blir innført for hvordan restauranter får servere olivenolje.

Tjenester