Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Dette bildet fra et overvåkingskamera skal vise Lommemannen, som er mistenkt for å ha antastet gutter mellom 6 og 12 år over sørlige Norge.

    FOTO: POLITIET

Politiet mister Lommemannen-etterforskere

Politiet rekker trolig ikke å jobbe seg gjennom alle overgrepssakene de mener den siktede 56-åringen står bak.

I mars skal etterforskningen etter planen være avsluttet. For å bli ferdig med etterforskningen, må politiet trolig legge bort flere anmeldte overgrep. Siden i sommer er fem etterforskere tatt av saken, skriver Bergens Tidende.

Færre etterforskere

Ved slutten av sommeren besto etterforskningsteamet av 15 personer, i tillegg til etterforskerne som har gjennomført avhør med den Lommemann-siktede 56-åringen fra Bergen.

– Tre er allerede tatt av saken, og nå mister vi to til ved nyttår, sier politiadvokat Jorid Kile Berg, som leder Lommemann-etterforskningen.

I oktober ble det klart at politiet må henlegge over 40 forhold de mener 56-åringen står bak fordi de mer enn ti år gamle sakene er foreldet. Nå må trolig flere overgrep legges vekk.

– Det kan være at tiltalen vil omfatte færre ofre enn den kunne gjort, sier Kile Berg.

Kostbar etterforskning

Ifølge politiadvokaten er det lite sannsynlig at etterforskerne rekker å jobbe seg gjennom alle forholdene som har skjedd etter 1998. Hun understreker at ressurssituasjonen ikke er den eneste grunnen til at en del saker trolig vil bli lagt vekk.

– Om vi hadde hatt tid og folk, er det ikke sikkert vi hadde klart å finne beviser nok til å ta ut tiltale i alle sakene helt tilbake til 1998, sier hun til Bergens Tidende.

Til nå har Politidirektoratet bevilget nesten 4,5 millioner i ekstraordinær støtte til etterforskningen. Nå har Follo politidistrikt sendt søknad om nye 800.000 kroner til å dekke kostnadene.

En 56 år gammel bergenser ble i januar pågrepet og pekt ut som den såkalte Lommemannen. Mannen er siktet for 41 overgrep. 56-åringen erkjenner straffskyld for sju forhold og har i tillegg erkjent befatning med fire forhold

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana

En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.

Arkeologi i fjerde etasje

Henrik Olssøn og Erika Barbieri har brukt tre år på å grave seg ned i hjemmet sitt. Kjøkkenet har de innredet ved å bruke ørene.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger