Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Portugal nekter forlist oljetanker å gå til land

Portugal nekter oljetankeren MS "Prestige", som sprang lekk utenfor kysten av Spania, å gå til land.

- Vi akter ikke å gi tillatelse til å legge til kai, fordi dette skipet har forårsaket en økologisk katastrofe, sa Portugals statsminister Jose Manuel Durao Barroso mandag kveld.Den 26 år gamle Bahamas-registrerte oljetankeren sprang lekk utenfor kysten av det nordlige Spania onsdag, og har siden lekket ut minst 4.000 tonn olje. Fortsatt skal skipet ha over 65.000 tonn fyringsolje om bord.Av frykt for tilgrisede strender ble havaristen slept til havs og sørover av spanske taubåter, og mandag opplyste en spansk talsmann at det hadde krysset inn i portugisisk farvann.- Eierne har gjort det klart at de vil søke om å få gå til havn i Portugal, for å kvitte seg med lasten, opplyste talsmannen.Portugals statsminister Jose Manuel Durao Barroso avviste mandag kveld at landet har mottatt noen forespørsel, og slo samtidig fast at noen slik tillatelse uansett ikke vil bli gitt.

Kurs for Afrika?

Ifølge enkelte meldinger vil tankskipet, som var på vei fra Latvia til Spania og Gibraltar da det forliste, fortsette sørover og forsøke å nå en afrikansk havn dersom Portugal seier nei. Det blir en risikabel ferd som kan ende med totalhavari dersom værgudene slår seg vrange.Oljesølet fra MS "Prestige" har alt vasket inn over en 36 kilometer lang kystlinje sørvest for den spanske havnebyen La Coruna, og spanske myndigheter har lovet 1.000 fiskere i området erstatning.Et ukjent antall sjøfugl er alt strøket med, og 18 kilometer med lenser er lagt ut i et forsøk på å begrense skadene.Spanske myndigheter har også lagt ned forbud mot samling av blåskjell på en 50 kilometer lang strekning, og 700 arbeidere er permittert.

Hellas avviser

Den greske ambassaden i Madrid avviste mandag tidligere meldinger om at havaristen er greskeid, og opplyste at rederiet Mare Shipping Inc. er registrert i Liberia. Ambassaden medga imidlertid at operatøren, Universe Maritime, har sine kontorer i Aten.Oljetankerens greske kaptein Apostulas Maguras satt mandag fortsatt i varetekt i La Coruna, siktet for å ha motsatt seg spanske myndigheters ordre og forårsaket skader på miljøet.Spanske fiskere har samtidig gått til sivilt søksmål mot Maguras, med krav om erstatning for tapt fortjeneste.

(NTB)

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana

En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.

Arkeologi i fjerde etasje

Henrik Olssøn og Erika Barbieri har brukt tre år på å grave seg ned i hjemmet sitt. Kjøkkenet har de innredet ved å bruke ørene.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger