Riksadvokaten er kritisk
Øverste leder for påtalemyndigheten vil fortsatt straffe bruk og besittelse av narkotika.
- Les også:
– Holdningen til Riksadvokaten er at bruk av narkotika fortsatt bør være straffbart. Vårt standpunkt er uforandret, sier Runar Torgersen, statsadvokat ved Riksadvokatembetet.
Han viser til et innlegg av riksadvokat Tor-Aksel Busch i Aftenposten i 2008, hvor Busch ga «krystallklart uttrykk for at cannabisbruk og besittelse av små kvanta fortsatt bør være straffbart».
Den portugisiske modellen justisministeren tar til orde for, innebærer imidlertid straffrihet for bruk av alle narkotiske stoffer, inkludert heroin.
– Argumentlinjen for cannabis vil gjøre seg gjeldende på akkurat samme måte for heroin, presiserer Torgersen.
Riksadvokaten begrunner sitt syn med at kriminalisering er viktig for å markere grenser især for ungdom og det såkalte skadefølgeprinsippet. Prinsippet innebærer at straff bare bør brukes som reaksjon på handlinger som medfører eller kan medføre at noen påføres direkte eller indirekte skade. Politiinnsats mot narkobruk hindrer nyrekruttering og passiviserer omsettere, ifølge riksadvokaten.
Samtidig sier Torgersen at det er viktig at feltet debatteres.
– Dette er viktige spørsmål å overveie. Vi kommer til å lese rapporten fra utvalget og vurdere forslagene mer i detalj i høringsrunden, sier statsadvokaten.
Ønsker Storberget velkommen etter.
FOTO: Bjørkeng Per Kristian
– Jeg ønsker dette velkommen. Signalet er fornuftig fordi det er lite som tyder på at kriminalisering gir noen løsning på narkotikabruken.
I fjor høst snudde den profilerte rusforskeren i synet på kriminalisering av narkotika. Han mener nå at narkotika bør avkriminaliseres.
Justisministeren varsler at han gjerne vil ha med Pedersen i et utvalg som skal utrede en reform etter portugisisk modell.
– Jeg vil absolutt sitte i et slikt utvalg, svarer professoren.
Les også
Siste fra seksjon
-
Fire har funnet drømmebåten - én vil kvitte seg med sin på finn.no
Nordmenn elsker båtlivet - men hvilken båttype er den rette?
27 mai 2012 18:42
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana
En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.
Arkeologi i fjerde etasje
Henrik Olssøn og Erika Barbieri har brukt tre år på å grave seg ned i hjemmet sitt. Kjøkkenet har de innredet ved å bruke ørene.

