Rikshospitalet kritiseres i Mehmet-saken
Fylkeslege Petter Schou kritiserer Rikshospitalet for uforsvarlig opptreden under behandlingen av moren til Mehmet Yildiz.
Helsetilsynet i Oslo og Akershus mener at Rikshospitalet ikke hadde tett nok oppfølging av Mehmets mor før hun fødte en dødfødt datter etter sju måneders svangerskap. Sykehuset gjorde ingen forsøk på å sikre stamceller fra den dødfødte jenta, og det er dette fylkeslegen reagerer på, skriver VG Nett.
- Rikshospitalet burde ha sikret pasienten tettere oppfølging under oppholdet, og har ikke opptrådt forsvarlig på dette punktet, sier fylkeslege Petter Schou, som ber sykehuset kontrollere sine rutiner.
Mehmet Yildiz kan bli helbredet av blodsykdommen beta-thalassemi major ved hjelp av beinmargstransplantasjon fra en bror eller søster. Foreldrene ønsket tillatelse til gentesting av befruktede egg for å sikre at et nytt barn både er friskt og har vevsforlikelighet med Mehmet.
Etter en opphetet politisk debatt fikk Mehmets foreldre dispensasjon fra bioteknologiloven og dermed lov til å genteste et befruktet egg. Da søsteren ble dødfødt etter sju måneder, gjorde imidlertid ikke Rikshospitalet noe for å sikre stamceller fra jenta, noe som kunne hjulpet Mehmet med å bli frisk.
Les også
Siste fra seksjon
-
Fire har funnet drømmebåten - én vil kvitte seg med sin på finn.no
Nordmenn elsker båtlivet - men hvilken båttype er den rette?
27 mai 2012 18:42
Relaterte bilder
Mehmet Yildiz sammen med pappa Salim og mamma Aynur. FOTO: KATRINE NORDLI
Fylkeslege Petter Schou ber Rikshospitalet kontrollere sine rutiner. FOTO: LISE ÅSERUD/SCANPIX
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana
En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.
Arkeologi i fjerde etasje
Henrik Olssøn og Erika Barbieri har brukt tre år på å grave seg ned i hjemmet sitt. Kjøkkenet har de innredet ved å bruke ørene.

