-
Signalanlegget på den store og splitter nye godsterminalen på Ganddal utenfor Stavanger drives manuelt. Planene om å bruke Merkur er inntil videre lagt bort.FOTO: JAN TORE GLENJEN/STAVANGER AFTENBLAD
Rødt lys stopper ikke nytt signalanlegg
To toppdirektører måtte gå. Jernbanetilsynet stoppet det. Likevel vurderer Jernbaneverket å introdusere signalanlegget Merkur.
AV: sveinung berg bentzrød
I årevis har Jernbaneverket og industriselskapet ABB samarbeidet om et unikt, norsk signalsystem kalt Merkur.
Håpet var å eksportere systemet til Europa – og uansett etablere det på Nordlandsbanen, på den nye store godsterminalen på Ganddal ved Stavanger og på det nye dobbeltsporet mellom Stavanger og Sandnes.
Men etter å ha blinket med varsellampene en stund, sa Jernbanetilsynet i fjor høst nei til systemet. De mente at sikkerheten ikke holdt mål, og at mangelen på dokumentasjon som kunne gitt grønt lys var stor.
Knusende granskning
Jernbaneverket svarte med å bestille en gransking av hele prosjektet.
I august i år leverte PricewaterhouseCoopers (PwC) en knusende rapport. PwC avdekket grove overtramp ved innkjøp og godkjenning av signalanlegget, som alene hadde kostet 340 millioner kroner, eksklusive moms.
– I fremtiden vil Jernbaneverket bare kjøpe anlegg som er godkjent og i bruk andre steder, og ikke delta i utviklingsprosjekter som Merkur, sa jernbanedirektør Elisabeth Enger da rapporten lå på bordet.
Styres med håndkraft
Administrativt ble konsekvensen at utbyggingsdirektør og teknisk direktør måtte gå fra stillingene sine, skjønt de fikk fortsette i Jernbaneverket.
Rent praktisk ble konsekvensen at godsterminalen på Ganddal fortsatt drives manuelt ved at folk går rundt og styrer sporvekslere for hånd. Ifølge kommunikasjonsdirektør Svein Horrisland i Jernbaneverket går det med to ekstra årsverk bare til denne funksjonen.
Konsekvensen ble også at dobbeltsporet mellom Stavanger og Sandnes, som nettopp er åpnet, ble utstyrt med et tradisjonelt signalanlegg. Merkur-fadesen har bidratt sterkt til at prisen på dobbeltsporet løp opp i 2,2 milliarder kroner, og at åpningen flere ganger ble utsatt.
Les mer under bildet
FOTO: Solum, Stian Lysberg
Gir seg ikke
Nå viser det seg at Jernbaneverket og ABB likevel ikke har gitt opp å ta i bruk Merkur.
Siden august har de to partene forhandlet om kontrakter som ble inngått for flere år siden, nettopp med tanke på Nordlandsbanen, Ganddal og dobbeltsporet Stavanger–Sandnes.
Svein Horrisland bekrefter overfor Aftenposten at Jernbaneverket ikke har skrinlagt Merkur.
– Vi har ikke trukket noen konklusjon om dette, nei. Vi er fortsatt i dialog med ABB, sier han.
Felles europeisk løsning
Horrisland bekrefter samtidig at det ikke er aktuelt å bruke Merkur for det nye dobbeltsporet mellom Oslo og Ski.
Her regner man med å bruke det europeiske systemet European Rail Traffic Management System (ERTMS), som nå er på vei inn i Sverige, Danmark, de aller fleste andre europeiske land, pluss Kina, India, Tyrkia, Mexico og Saudi-Arabia.
Med ERTMS skal togsett krysse landegrensene og forholde seg til ett system.
Horrisland fastslår at ERTMS vil bli benyttet på alle nye norske togstrekninger. Men at man likevel vurderer å introdusere Merkur på Nordlandsbanen og på Ganddal.
– Anlegget er installert på Ganddal, men det er altså ikke godkjent, sier Horrisland.
Brukes på én stasjon
– I NSB og Jernbaneverket har man gang på gang forklart alle problemene norsk jernbane sliter med – med en lang rekke forskjellige systemer, fra ulik alder, som fortsatt er i bruk, og som kommuniserer dårlig med hverandre. Nå vurderer dere altså å introdusere ett til?
– Jo da. Poenget er at vi etter hvert skal over på den nye europeiske standarden, men at det er et spørsmål om hvor raskt vi kommer dit. Først skal ERTMS testes ut på Østfoldbanens østre linje.
– Høres det rart ut, at man vet at man skal over på den felleseuropeiske løsningen, og i mellomtiden bruker tid og penger på et system som i dag ikke er i bruk noe annet sted, og som vanskelig kan utkonkurrere ERTMS?
– Til det er det bare å si at vi har kontrakter med ABB, og at vi fortsatt diskuterer hvordan vi skal gå videre med disse.
– Dersom Merkur uansett må droppes, er prisen hittil beregnet til 600 millioner, inkludert midlertidige løsninger. Hva kan prisen bli til slutt?
– Jeg har ikke noe annet tall enn det som tidligere er kjent, sier Horrisland.
Ifølge Stavanger Aftenblad kan det gå opp til tre år før Merkur evt. kan godkjennes. I dag brukes systemet på én togstasjon i Norge, på Roven.
Også direktør for kraftsystemer i ABB, Arne Sveen, bekrefter at forhandlingene fortsetter.
– Vi er i god dialog for å finne løsninger. Prosjektet er ikke avsluttet, sier han.
– Er systemet under uttesting noe sted i Norge nå?
– Nei.
– Hvor er det aktuelt å ta systemet i bruk?
– Jeg kan ikke gå inn på hvilke muligheter vi har her.
– Når må det foreligge en avklaring for Merkur?
– Det må dere snakke med Jernbaneverket om, sier Sveen.
Tror på avvikling
Jan Sahl i KrF var blant de første som tok Merkur-saken opp politisk.
– Så lenge systemet ikke er godkjent, ser jeg ikke noen annen grunn til at de styrer med dette enn at de vil skyve fra seg prisen for katastrofen, sier han.
– Den sannsynlige konklusjonen på dette blir at man taper betydelig med penger på Merkur, og uansett må ta i bruk det nye systemet, det som skal brukes ellers i Europa, sier Sahl.
Les også
Siste fra seksjon
-
Fire har funnet drømmebåten - én vil kvitte seg med sin på finn.no
Nordmenn elsker båtlivet - men hvilken båttype er den rette?
27 mai 2012 18:42
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana
En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.
Arkeologi i fjerde etasje
Henrik Olssøn og Erika Barbieri har brukt tre år på å grave seg ned i hjemmet sitt. Kjøkkenet har de innredet ved å bruke ørene.


Kommentarer