Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • - Dersom Gripen hadde nådd opp, ville vi fått et helt annet perspektiv på nordisk forsvarssamarbeid, sier SV-leder og finansminister Kristin Halvorsen.

    FOTO: HÅKON MOSVOLD LARSEN / SCANPIX

SV: - Det glade vanvidd

For SV ble torsdagen en dag med skuffelse. Nå trenger de tid for å slikke sårene.

Les mer om saken: - Det er ikke en vond dag, men en dag med skuffelse. Det er fordi Gripen ikke nådde opp. Dersom de hadde gjort det, ville vi fått et helt annet perspektiv på nordisk forsvarssamarbeid, sa SV-leder og finansminister Kristin Halvorsen på en pressekonferanse torsdag kveld. Helst vil ikke SV ha jagerfly i det hele tatt. At milliarder av kroner brukes på dette, har Halvorsen en klar mening om: - Det er det glade vanvidd, sier SV-lederen.- Se vår spesial om jagerflykampen:

Mange håpet på Sverige

Hun har i hele ettermiddag informert en overrasket stortingsgruppe, sentralstyre og landsstyre. - Gripen har tapt. Både på pris og kvalitet, konstanterer SV noe motvillig. For selv om SV innser at slaget er tapt for svenskene, vil de bruke tid på å diskutere saken i partiet. Det er sånn SV fungerer, smilte Halvorsen. Les også: SV har ikke tatt stilling til JSF-kjøp - Landsstyret trenger tid til å sette seg inn i den dokumentasjonen som nå er klar. Mange har håpt det ville være mulig å velge svensk, utdypet hun.

Flere overrasket

Finansministeren innrømmet at flere i partiet var overrasket over den klare seieren til amerikanske JSF: - Bildet var jo motsatt: Man tenkte det svenske alternativet ville være billig, men godt nok. Så viser nå gjennomgangen at det er 6 milliarder kroner dyrere og bare likeverdig til bruk i utenlandsoppdrag, sa Halvorsen. - Løpet er kjørt for Gripen, presiserte samtidig Halvorsen flere ganger. Les også: Stoltenberg: - Var aldri noe dødt løp - Dette er sånn SV fungerer, partiet må få informasjon om hva som er grunnlaget for anbefalingen Regjeringen gir, partiet må vite at vi er tilsnakkende før dette er helt klart i Regjeringen, sa Halvorsen som likevel avviste at hun fryktet en ny demonstrasjon med SVere utenfor Stortinget fordi partiet ikke var godt nok informert.

Tre for dissens

- SV er parti for dem som synes det er meningsløst å bruke mye penger på fly i en verden hvor folk sulter, poengterte Halvorsen. Hun var klar på at ingen i SV mener dette er en sak å gå ut av Regjeringen på, men det var samtidig tre SV-representanter, et klart mindretall, som stemte for å ta dissens i Regjeringen. Parlamentarisk leder, Inge Ryan, mente stemningen i partiet er fattet. - Klart det var en skuffelse å få dette resultatet. Vi hadde håpet på et samarbeid med svenskene. Når vi nå har fått fakta på bordet, har vi tillit til det arbeidet som er gjort, sa Ryan.

Les også

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana

En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.

Arkeologi i fjerde etasje

Henrik Olssøn og Erika Barbieri har brukt tre år på å grave seg ned i hjemmet sitt. Kjøkkenet har de innredet ved å bruke ørene.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger