Sakene strømmer inn til Justismordkommisjonen
- Dere skal drive offentlig selvkritikk på vegne av rettsstaten, sa justisministeren da han i går innviet den såkalte Justismordkommisjonen.
AV:
Publisert:
Oppdatert:
Det er påvist at norske domstoler i årenes løp har gjort mange tabber som har ødelagt uskyldige menneskers liv. Samtidig er heller ikke påtalemyndigheten kjent for særlig entusiasme når den bes gjenoppta gamle straffesaker med rettskraftig dom.Nå har Norge fått et organ som skal vurdere om domfelte skal få en ny sjanse, i form av ny behandling av sin sak. Og "kundene" står i kø. Allerede før gårsdagens innvielse hadde Kommisjonen for gjenopptagelse av straffesaker mottatt mellom 35 og 40 saker fra personer som mener at de er feilaktig dømt.Den nye kommisjonen er et uavhengig organ som skal avgjøre om vilkårene for gjenopptagelse av en sak er til stede. De viktigste grunnene til at en rettskraftig dom i en straffesak kan få ny behandling i retten er:Nye bevis eller omstendigheter som er egnet til å føre til frifinnelse eller gi mildere straff.Avgjørelsen eller saksbehandlingen har vært i strid med folkeretten, slik at det er grunn til å regne med at ny behandling av saken vil føre til et nytt resultat.Hvis noen som har hatt sentral befatning med saken, har gjort seg skyldig i en straffbar handling som kan ha innvirkning på dommen, kan det være utslagsgivende.
Ble ikke invitert
Den nye gjenopptagelseskommisjonen skal ledes av den erfarne forsvarsadvokaten Janne Kristiansen. De øvrige medlemmene er fylkesmann Ann Kristin Olsen, psykologiprofessor Svein Magnussen, kommunikasjonsdirektør Anne Kathrine Slungård og lagdommer Vidar Stensland.En av landets fremste justismordjegere, privatetterforsker Tore Sandberg, var til stede under kommisjonens arrangement i Oslo i går. Han var ikke invitert, men ble godt mottatt da han likevel dukket opp.Justisminister Odd Einar Dørum, som har tatt initiativet til å opprette Justismordkommisjonen, legger ikke skjul på at det var en Aftenposten-journalist som satte ham på ideen. Reporteren pekte på at britiske myndigheter har høstet gode erfaringer med en kommisjon for gjenopptagelse av straffesaker, og Dørum reagerte spontant.- Jeg gikk hjem og tenkte over forslaget, og så gikk det slag i slag, forteller statsråden.Les også
Siste fra seksjon
-
Fire har funnet drømmebåten - én vil kvitte seg med sin på finn.no
Nordmenn elsker båtlivet - men hvilken båttype er den rette?
27 mai 2012 18:42
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana
En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.
Arkeologi i fjerde etasje
Henrik Olssøn og Erika Barbieri har brukt tre år på å grave seg ned i hjemmet sitt. Kjøkkenet har de innredet ved å bruke ørene.

