Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Lærer Arild Johnsen (t.v.) håper at markedssjef Linnéa Bjordal Pedersen og daglig leder Kristian Løn i Ungt Entrepenørskap bedriften Toetally skal vinne verden med den rosa treningssokken for ballettdansere.

    FOTO: JAN TOMAS ESPEDAL

Skal vinne verden med rosa sokker

Verdens beste lærer, Arild Johnsen, har som mål at elevene hans skal vinne EM. En rosa treningssokk for ballettdansere skal sikre gullet.

Arild Johnsen ble kåret til Årets lærer 2008 av Ungt Entrepenørskap (UE), et samarbeid mellom skole og næringsliv.

Den internasjonale moderorganisasjonen til UE er så imponert over hans arbeid med elevene på Nøtterøy videregående skole at han i år er æret med tittelen Årets Internasjonale lærer 2009.

Daglig leder Christian Løn og markedssjef Linnéa Bjordal Pedersen i elevbedriften Toetally ved Nøtterøy videregående skole har gullglimtet i øynene foran EM i Ungt entreprenørskap i Rotterdam 2.–5. juli.

Sammen med produktutvikler/salgssjef og medelev Viktoria Magnussen har de i løpet av et kort skoleår etablert firma og skapt en merkevare.

500 par.

Mandag kommer 500 par rosa treningssokker for dansere i en skipslast fra Kina. De har gjort alt selv takket være valgfaget Entreprenørskap som får elevene til å yte mer enn skoleflinkheten PISA-undersøkelsen etterspør.

–Det har vært veldig morsomt og vi har lært utrolig mye, sier Linnéa og Kristian, som i løpet av året har vent seg til at læreren henvender seg til dem som markedssjef og daglig leder.

De synes ikke det er rart at han topper en internasjonal kåring som Årets lærer: –Han er fantastisk flink, han er så god til å motivere oss, få oss til å stå på og gjøre ting med en gang.

Suksess.

Lærer Johnsens suksess er så stor at næringslivet i Vestfold nå snapper ham ut av skolen i et år slik at han skal veilede andre lærere som drømmer om like store gjennombrudd på vegne av sine elever i regi av organisasjonen Ungt Entreprenørskap.

Hans første bud er å satse på produkter som har en egenverdi. Bud nummer to er stå-på-vilje. Bud nummer tre er samarbeid.

–Jeg hadde aldri oppnådd det vi har fått til som enslig lærer. Vi lykkes fordi vi har et enestående nettverk i kommunen og i næringslivet på Nøtterøy, sier han.

–Elevene har en mentor som behandler dem som hvilken som helst kunde som søker råd og de må jobbe frem design, markedsplan og salgsstrategi på egen hånd.

Frafall.

Leder av Ungt Entreprenørskap i Vestfold, Trine Juell, er ikke i tvil om at denne måten å jobbe med elevene kan være en metode til å redusere frafallet i skolen.

–Elevene lærer å jobbe sammen og yte for bedriften. Faget utfordrer lærerne, de må våge noe nytt. Undersøkelser viser at 80 prosent av lærerne sier faget har beriket deres hverdag. Og 26,6 prosent av elevene som har hatt faget starter egen bedrifter før de fyller 30 år.

Teamet bak Toetally har sikret seg en 6’er på karakterkortet, til neste år sak de følge opp faget og da står internasjonalisering på pensum.

Fra høsten satser de på å erobre dansemarkedet i England, treningssokken for ballettdansere med skinntå og sklisikre punkter på undersiden er helt unikt!

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger