Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Sliter med hjemsending

Justisminister Knut Storberget lovet å sende ut så mange utenlandske kriminelle som mulig til soning i hjemlandet.

Har du tips om denne saken? Send en e-post til 2286@aftenposten.no eller ring Aftenposten.no på 02286. Du kan også sende SMS/MMS til 2286.

I fjor reiste statsråden Europa rundt for å få på plass avtaler om retur, men nå sliter han kraftig.

- Kraftig nedgang

I 2007 ble 26 kriminelle fra land utenfor Norden sendt til hjemlandet for å sone. Tilsvarende tall for 2006 var åtte innsatte.

I løpet av årets første 11 måneder evnet norske myndigheter bare å overføre ni innsatte.

- Vi i politisk ledelse er selvsagt ikke fornøyd med dette, og ser nå på hvordan vi kan få opp tallene. Det er preventivt å måtte sone i hjemlandet i stedet for å bygge nettverk og planlegge ny kriminalitet i norske fengsler, sier Storberget.

Samtidig ønsker ikke Justisdepartementet å sende hjem straffedømte som vil kunne slippe ut vesentlig tidligere fordi hjemlandet har en mer liberal lovgiving.

Dette gjelder spesielt narkotikadømte fra Nederland.

- Men baltere og polakker har vi fullt fokus på å få hjem. Her ser vi på om vi kan dekke mer av utgiftene om dette kan få tallene for retur opp, sier statsråden.

- Raskere retur

Samtidig jobber EU-landene nå med å få på plass en avtale hvor de straffedømtes hjemland nærmest automatisk må ta i mot sine egne borgere. Her ønsker Norge en tilslutningsavtale. Knut Storberget sier at Justisdepartementet nå vil se på hvorfor det har gått så trått med hjemsendelse for soning i 2008. Han tror prosessen med overføring må starte mye tidligere. Ellers er norske myndigheter spent på effekten av et nytt samarbeide hvor vi har fått tilgang til å søke blant annet i EU-landenes DNA-registre. Får politiet treff her, kan det bety gjennombrudd for både gamle og nye kriminalgåter. For Kriminalomsorgen er rask retur det reneste Kinderegget: De frigjør soningsplasser, og utlendingene får ikke bygge nettverk og planlegge ny kriminalitet mens de soner i norske fengsler. Dessuten øker sjansen for en vellykket rehabilitering når innsatte får sone nærmere egen familie, mener Justisdepartementet.

- Ville selv reise

I tillegg ble en svensk statsborger sendt hjem den første uken i desember:

– Min bror måtte vente et halvt år på overføring til svensk fengsel, selv om han sterkt ønsket å få komme nærmere familien, sier mannens søster.

11850 soningsdøgn ble «gevinsten» i fjor. I tillegg til å avhjelpe soningskøen, betyr dette også store innsparinger siden hvert soningsdøgn koster ca 500 kroner.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana

En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.

Tooji: - Kan ikke annet enn å le

BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger