-
Fra sitt eget rom i morens leilighet spilte terrorsiktede Anders Behring Breivik mye mer dataspill enn han vil gi inntrykk av. Til politiet har innrømmet at spilletiden på World og Warcraft utgjorde ett år - det vil si ca. 8700 timer.Fra sitt eget rom i morens leilighet spilte terrorsiktede Anders Behring Breivik mye mer dataspill enn han vil gi inntrykk av. Til politiet har innrømmet at spilletiden på World og Warcraft utgjorde ett år - det vil si ca. 8700 timer.
Spilte mye mer data enn han sa
- En spillemisbruker. Slik beskriver fagfolk Anders Behring Breiviks bruk av dataspill. I avhørene har han sagt at spilletiden utgjorde tilsammen ett år fra juli 2006 til slutten av 2010 – 8700 timer.
AV: per anders johansen, andreas bakke foss
Politiet har gjennom etterforskningen fått ut spillogger fra november 2010 til februar 2011. Loggene bekrefter at bare han i denne perioden spilte World of Warcraft i 500 timer, mens han selv ga inntrykk av at all tid gikk med til terrorplanlegging.
I tillegg til dette kommer tiden han brukte på å spille andre spill, blant annet Modern Warfare, Elder scrolls, Dragon Age og Warhammer.
- 12 timers spill om dagen vil vel oftest ha så store skadevirkninger at de fleste trolig vil kalle det avhengighet, sier Hans Olav Fekjær, psykiater, overlege og rusforsker.
Spillbløffen
I sitt såkalte manifest har Behring Breivik gitt inntrykk av at dataspillingen bare var et skalkeskjul for å kunne planlegge terror, og at han for «å belønne seg selv» valgte å bruke ett år i 2004/2005 på dataspilling.
Politiets etterforskning, avhørene og dataspilloggene avslører at dette ikke var riktig. Spillemisbruket var så omfattende at det rokker ved store deler av hans fremstilling av hva han gjorde mellom 2006 og frem til desember 2010.
I avhørene har 32-åringen innrømmet at opplysningene i manifestet var feil:
- En slurvefeil, kalte han det.
Gnom
World of Warcraft-spillingen startet i juli 2006, da Behring Brevik som 27-åring flyttet hjem til moren etter at selskapet hans gikk konkurs. Han fikk seg en kvinnelig identitet som spiller, men har i avhørene sagt at han helst ville vært en gnom.
Frem til juli 2007 brukte han, ifølge ham selv, nesten all tid på dette. Deretter dabbet det av, inntil dataspillet kom men en ny versjon i 2008. Da forsvant han på nytt inn i dataspillverdenen en periode.
Det samme skjedde på nytt i desember 2010, da den siste versjonen av det populære spillet kom på markedet.
En av politiets viktigste oppgaver, ifølge dem selv, er å kartlegge alle personer Behring Breivik har vært i kontakt med. I World of Warcraft er det en mye brukt strategi å leie inn andre spillere, ofte fra andre land, som man betaler for å spille for seg.
Etter det Aftenposten erfarer jobber politiet nå med å kartlegge hvem han spilte sammen med og om han spilte i en gruppe med flere personer.
- Vi innhenter informasjon fra spilleverandør i den grad det er mulig å få eksakt informasjon. Denne er ikke nødvendigvis hundre prosent. Vi har kontaktet leverandører som bistår med dette, sier Christian Hatlo, politiadvokat i Oslo politidistrikt.
Flere spill samtidig
Etter det Aftenposten erfarer skal Behring Breivik ved enkelte anledninger blant annet har vært logget på spillet fra to PC-er samtidig. De jobber også med å finne ut om han selv spilte alle timene han var pålogget eller om han leide inn andre til å spille for seg.
- Kartlegging av hva en siktet bruker tid på, vaner, personlighet og omgangskrets er alltid viktig i en drapsetterforskning, sier Hatlo.
Politiet har særlig vist interesse for kommunikasjonsprogrammet Ventrillo. Svært mye av innloggingstiden går nemlig med til å snakke med andre spillere, og planlegge kommende spill. De har fått utlevert ID-opplysninger til andre medspillere, og avhørt flere som tilbrakte dager og netter i spillet.
Under samtalene med politiet har adgang til dataspill i cellen vært et av de viktigste kravene fra den siktede for å stille opp i avhør.
Flere av hans nærmeste venner og familie har stilt seg kritisk til den psykiatriske diagnosen. De mener de første tegnene til asosial oppførsel oppsto da han forsvant inn i spilleverdenen, og brukte all sin tid på dette.
Les også
Siste fra seksjon
-
Store problemer med å få fylle bensin
- Dette problemet gjelder hele Norge. Nå arbeider folk på spreng for å få en løsning, sier kommunikasjonssjef i Shell.
27 mai 2012 13:02
SpillemisbruketSpillemisbruket
Dataspill-loggene sier noe om hvor mange timer en spiller har vært innlogget på spillet.
Anders Behring Breivik har avhørene at han var innlogget i til sammen ett år på World of Warcraft, dvs. om lag 8700 timer.
Det utgjør 12 timer daglig i to år.
Flere av Behring Breviks uttrykk, blant annet ridderjustitiarius, er hentet fra dataspill.
Dataspill-loggene sier noe om hvor mange timer en spiller har vært innlogget på spillet.
Anders Behring Breivik har avhørene at han var innlogget i til sammen ett år på World of Warcraft, dvs. om lag 8700 timer.
Det utgjør 12 timer daglig i to år.
Flere av Behring Breviks uttrykk, blant annet ridderjustitiarius, er hentet fra dataspill.
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana
En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.
Tooji: - Kan ikke annet enn å le
BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.

