-
Jens Stoltenberg forteller Aftenposten.no hvordan han ønsker å bruke minuttene han får snakke med Barack Obama.FOTO: SCANPIX
Stoltenberg vil ha Obamas blikk mot nord
Statsminister Jens Stoltenberg vil bruke Obama-møtet til å øke amerikanernes interesse for nordområdene.
AV: per anders johansen
Det tosidige forholdet mellom Norge og USA, nordområdene, energi og Midtøsten blir det første statsminister Jens Stoltenberg tar opp med president Barack Obama på kontoret sitt i dag. Stoltenberg har følgende plan for hva han skal si under det historiske presidentbesøket:
– Det blir flere saker vi vil drøfte. Jeg vil legge vekt på blant annet det tosidige forholdet Norge og USA. USA er vår fremste allierte og vi samarbeider på mange områder: nordområdene, i internasjonale spørsmål om Midtøsten og i en rekke andre saker, sier statsminister Jens Stoltenberg til Aftenposten.no.
Kampen om energi- og fiskeressurser, forsvarssamarbeid og behovet for å løse nye konflikter i nordområdene etter hvert som issmeltingen gjør Nordishavet større, blir dermed noe av det første Stoltenberg vil ta opp med Obama.
Miljø og Afghanistan
Det andre hovedtemaet for Stoltenberg – den andre norsk statsministeren i historien som mottar en sittende amerikansk president – blir klima.
– Det blir ingen klimaavtale uten at USA er med. President Obama har vist lederskap. Han har satt en helt ny dagsorden i det internasjonale klimaarbeidet ved at han så tydelig har sagt at USA ønsker en avtale, og at han velger å reise til topplederdelen av klimamøtet i København. I tillegg har han lagt frem et lovforslag i Kongressen som innebærer at USA setter et tak på utslippene, og innfører et kvotesystem som reduserer utslippene. Dette er bra, og viktige skritt i riktig retning, selv om det er mye som gjenstår.
– Det tredje hovedtemaet blir Afghanistan, hvor Norge og USA samarbeider og hvor Norge bidrar betydelig. Vi er enige om det som er et viktig budskap fra Obama, nemlig å bygge opp afghanernes evne til å ta vare på egen sikkerhet, sier Stoltenberg.
Se interaktiv grafikk: Disse veiene blir Obama-stengt
- Ikke vanskelig
– De fleste er enige om at miljø og Afghanistan er viktigst – ut over det spriker rådene fra politikere og eksperter mellom WTO, NATO, håndvåpen, fattigdom, karbonskatt og finanskrise. Har det vært vanskelig for deg å bestemme hvilke saker du bør prioritere når tiden er så knapp?
– Nei, det synes jeg ikke. De sakene jeg har nevnt innen det tosidige forholdet Norge-USA dekker mange områder, både nordområder, energi, forsvarssamarbeid og mange andre saker. Det andre er at Afghanistan og klima er så sentralt, at det gir seg selv. Det tredje er at dette er en del av den løpende dialog mellom USA og Norge på en rekke områder. Selv hadde jeg gleden av å snakke mye med Obama under NATO-toppmøtet og en middag i FNs generalforsamling i september. I tillegg får vi anledning til å snakke sammen under middagen. Det blir mange anledninger til å diskutere ulike spørsmål.
–Så selv om du ikke får tid til å diskutere laks, havrettstraktat, håndvåpen eller finanskrisetiltak på møtet, kan det likevel bli tid til å ta opp det senere på kvelden?
–Det kan hende laks også blir et tema. Det er en åpen dagsorden, og dessuten så får vi anledning til å ta opp ting under middagen som man ikke får mulighet til under møtene, sier Stoltenberg.
Les også
Siste fra seksjon
-
La på svøm etter utforkjøring på E6
To menn lekte katt og mus med politiet i Steinkjer.
27 mai 2012 14:41
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana
En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.
Tooji: - Kan ikke annet enn å le
BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.

