Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • - Det blir flere chartertransporter av den typen vi så før jul, sier justisminister Storberget.

    FOTO: MAGNAR KIRKENES

Storberget varsler flere «charterfly»

Norge vil masseutsende asylsøkere også til andre land enn Irak, sier justisministeren.

Justisministeren kunne tirsdag presentere tall som indikerer at færre asyslsøkere kommer til Norge.

– Det er for tidlig å trekke konklusjoner, men det er ålreit at tallene går nedover. Samtidig skal vi huske på at bak hvert tall står det et menneske og en historie, sier han.

Vil ha ytterlige innstramminger



Totalt ble det innsendt 17173 asylsøknader i fjor. Det er 300 færre enn rekordåret 2002. Nå ønsker Storberget å redusere antallet asylsøkere som ikke har gyldig grunn til å søke om asyl.

– Vi må ha ytterligere innstramminger, vi må stimulere folk til å dra frivillig og vi må øke antallet uttransporteringer hvis de ikke drar frivillig. Uttransporteringen kommer jeg ikke til å gi meg på. Vi må følge de reglene vi har satt. Det må få en konsekvens å få avslag på søknaden sin, sier han.

Fremover ønsker han å ta i bruk flere chartrede fly.

– Det blir flere chartertransporter av den typen vi så før jul. Vi planlegger også fellestransporter til syv nye land, uten at jeg vil si hvilke, sier han.

Bekymret for hjemsendelser



Leder av Norsk organisasjons for asylsøkere (NOAS), Morten Tjessem, er bekymret for at Storberget vil øke antallet massehjemsendelser.

– Når man gjennomfører slike charterturer, skaper det i enkelte land ekstra mye oppmerksomhet. Det kan bli farlig for dem som kommer med det flyet. Myndighetene vil bli ekstra oppmerksomme på dem, og vi vet at i enkelte land går det nærmest automatikk for å ta folk inn i varetekt for å undersøke hva de har gjort mens de har vært i utlandet, sier Tjessem.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana

En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.

Tooji: - Kan ikke annet enn å le

BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger