Mest delt
Ærverdig hotell stengt på dagen
Mange førskolebarn har psykiske plager
iGenerasjonen
Fremtidens Oslo
Stordalen lenket seg til Sellafield
- Jeg hadde aldri trodd jeg skulle bli det jeg kaller lenke-junkie, sa multimillionær og næringslivstopp Petter Stordalen etter tirsdagens ni timer lange aksjon i Sellafield.
AV:
carsten
bleness
og
NTB
Publisert:
Oppdatert:
Tre norske aksjonister, blant dem Choice-direktør Petter Stordalen, tok seg tirsdag morgen inn på det britiske atomgjenvinningsanlegget i Sellafield.De tre protesterer mot utslippene av det radioaktive stoffet technetium. De ble umiddelbart omringet av politistyrker.- Målet var å få ledelsen i British Nuclear Fuel (BNFL), som eier Sellafield, i tale for å få stanset de radioaktive utslippene fra anlegget, sier Stordalen på telefon.Han opplyser også politiet ble varslet om aksjonen før den ble iverksatt tirsdag formiddag. Politifolk fra den britiske atompolitistyrken og lokalt politi var på plass samtidig med at aksjonistene tok seg inn på området.- Vi lenket oss fast, og politiet ville ikke komme etter på grunn av strålingsfaren. Vi rullet ut et banner med teksten "Stop Sellafield" og det norske flagget, sier en annen av aksjonistene, Frank-Hugo Storelv i miljøstiftelsen Neptun. Aksjonistene ble etter hvert overtalt av politiet til å løsne på lenkene og komme ned. De tre aksjonistene ble deretter geleidet bort, men slapp å bli arrestert. I tillegg til Petter Stordalen og Frank-Hugo Storelv deltok også Karl-Anton Swensen, vararepresentant for Kystpartiet på Stortinget.
Sjekkhefteaktivist
- Jeg har vært sjekkhefteaktivist ganske lenge. Har støttet Neptun Network økonomisk, og sørget for at de holder hodet over vannet. Men når jeg kommer bort hit, så slår det meg at dette er ubetalte aktivister, som tar av sin fritid for å presse britiske myndigheter. Og de er kunnskapsrike mennesker, fagfolk, som kan masse om miljø og forurensing.Stordalen ser at det kan være svært kontroversielt at han som administrerende direktør i Choice-kjeden deltar i sivil ulydighet.-Noen har til og med spekulert i at jeg har økonomiske motiver for å stille opp. Til det kan jeg si et klart nei. Jeg tror at alle de utenlandske investorene i Choice vil være langt mer skeptisk til det jeg gjør enn det man er i Norge.-Betyr det at du løper en risiko i forhold til jobben din?-Jeg har vurdert den risikoen. Jeg tror nok det vil være behov for en oppklaringsrunde i forhold til mine handlinger.-Blir det flere miljøaksjoner for Petter Stordalen?-Det tror jeg ikke. Jeg egner meg nok bedre som sjekkhefteaktivist. Men som familiefar og aktør i norsk reiseliv blir jeg opprørt over at den britiske regjeringen totalt neglisjerer det norske miljøkravet. Miljøvernminister Børge Brende skal vite at det ikke bare er aktivister som støtter ham, men hele Norge, sier Petter Stordalen, som understreker at aksjonen ikke ble gjennomført i regi av miljøstiftelsen. -Vi aksjonerer som privatpersoner, som vanlige miljøengasjerte norske samfunnsborgere, sier Choice-direktøren.Les også
Siste fra seksjon
-
LO i Oslo klager Dagbladet inn for PFU
LO i Oslo har klaget Dagbladet og politisk redaktør Marie Simonsen inn for Pressens Faglige Utvalg (PFU). Bakgrunnen er en kommentar i Dagbladet.
12 februar 2012 12:41
