Studentene aksjonerer for mer forskning
Kutt i universitets- og høyskolebevilgningen har skapt frykt for at forskningen kan bli skadelidende. Denne uken aksjonerer studentene over hele landet.
AV: arnfinn mauren
Publisert:
Oppdatert:
- Studentene er i dag lite involvert i forskning. Når bevilgningene ikke økes, er vi redd for at det ikke blir noe bedre, sier lederen i Studentenes Landsforbund, Katrine Elida Aaland.Hun mener forutsetningen for å rekruttere og motivere nye forskere er at studentene blir trukket med i forskningen under studiene. - Men det krever at mange utdanningsinstitusjoner legger om tankegangen, sier hun.Onsdag denne uken gjennomfører Studentenes Landsforbund en nasjonal aksjon ved 30 høyskoler rundt omkring i landet for å få oppmerksomhet om studentenes deltagelse i forskning. Samtidig er det en protest mot forslagene i statsbudsjettet, der basisbevilgningene kuttes med 274,3 millioner kroner.- Et sted må høyskolene kutte, og faren er at det kan gå ut over studentenes sjanse til å bidra i forskningsprosjekter. Det kan igjen stoppe rekrutteringen til forskningen, frykter Katrine Elida Aaland.Spesielt er studentene bekymret over at det ikke er foreslått penger til en eneste ny stipendiatstilling neste år. Kunnskapsminister Øystein Djupedal har kalt det et hvileskjær, men ute på høyskolene tror de at kuttene kan få store konsekvenser.
Les også
Siste fra seksjon
-
La på svøm etter utforkjøring på E6
To menn lekte katt og mus med politiet i Steinkjer.
27 mai 2012 14:41
Relaterte bilder
Katrine Elida Aaland. FOTO: Studentenes landsforbund
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana
En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.
Motivet bak skytingen i Finland er fortsatt uklart
Den finske 18-åringen som natt til lørdag drepte to personer og skadet syv i byen Hyvinge sa at han skulle hjem, men begynte i stedet å skyte vilt rundt seg.

