Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Terje Søviknes mottok prisen mandag 21. november.

    FOTO: ZERO

Terje Søviknes og Os kommune fikk klimapris

Os kommune fikk mandag kveld prisen «årets lokale klimatiltak» av miljøstiftelsen Zero for prosjektet Oseana.

Os-ordfører Terje Søviknes (Frp) ble hyllet av over 1000 delegater på Norges største klimakonferanse, Zerokonferansen, på Gardermoen.

- Fantastisk gøy og ekstremt rosende omtale fra juryen , sier Søviknes til bt.no.

Tar livet av myter

Os kommune slo Elverum, Røyken, Asker og Trondheim i finalen. Prisen deles ut av Zero og KS (Kommunesektorens interesse- og arbeidsgiverorganisasjon) i fellesskap.

- Vi overrasket hele næringslivs-Norge og det politiske Norge. Jeg måtte fleipe litt under prisoverrekkelsen med at jeg personlig liker å ta livet av myter. Det ble også kommentert fra Åslaug Haga, sier Terje Søviknes til bt.no.

At den tidligere Senterparti-lederen og statsråden Åslaug Haga var juryformann og sto for utdelingen, gledet Søviknes ekstra.

Slik forklarte Haga selv prisen:

- «Årets lokale klimatiltak» er nok ikke den kommunen vi først tenker på når det er snakk om norske klimakommuner. Likevel var det ingen tvil ijuryen om førsteplassen.  Dette er etd ristig og nyskapende - og jeg vil si, vakkert - forbildeprosjekt med sterk signal- og overføringsverdi, hvor solcelleteknologi og arkitektur er koblet på sammen på en ny måte.  I tillegg til at det ser pent ut er behovet for tilført energi redusert med 65 prosent i kommunens nyåpnede bygg. Gratulerer Os! sa Haga.

- Kvaliteten på årets søknader betyr at konkurransen bør arrangeres hvert år framover. Vi hadde en vanskelig jobb da vi plukket ut finalistene, legger hun til.

Ordfører Terje Søviknes (Frp) gleder seg over at en visjon med utbyggng av kulturhus og leiligheter er blitt virkellighet i Os kommune.

FOTO: Marit Hommedal / Scanpix

 

Studietur til Os

Juryen, som besto av Haga, tidligere olje- og energiminister Einar Steensnæs, KS' administrerende direktør Sigrun Vågeng og Zero-leder Einar Håndlykken, var samstemt. Oseana var det desidert beste og mest fremtidsrettede prosjektet.

De fire andre finalistene har allerede bestilt studietur til Os.

I alt kom det inn 13 søknader til konkurransen, med et bredt utvalg av lokale klimatiltak, fra nye energiløsninger til elbilkjøp og areal- og transporttiltak.

«Vi hadde mange gode søknader å velge blant. De viser tydelig at kommunene kan være viktige klimaaktører med muligheter for å gjennomføre tiltak på en rekke områder», fastslo juryen før vinneren var klar.

Viktige kriterier var at tiltaket kan inspirere andre og at kommunen har vist vilje til å dele sine resultater med andre.

- Dette er en del av Os inspirerer-prosjektet. Vi har jobbet i seks år med å gjøre Os til en attraktiv kommune. Prisen betyr en heder til Oseana som kunst og kultursenter, og heder til Os som har valgt å satse så utradisjonelt, sier Terje Søviknes.

- Er det flere liknende prosjekter på gang?

- Vi må trekke pusten litt, men vi har noen skolebygg som skal realiseres. Det hadde vært spennende om å vi klarte å legge inn noen føringer på energi der.

Les også

Siste fra seksjon

Oseana

  • Norges første kombinerte kunst- og kultursenter.
  • Ble åpnet i Os kommune 17. juni 2011.
  • Senteret, som har landets desidert største solcellepanel på 463 kvadratmeter, er et offentlig-privat samarbeid. Kombinert med varmepumper til sjø reduserer dette energibehovet med cirka to tredjedeler.
  • For første gang i Norge er også solcellepanelet en integrert del av hele designet/arkitekturen til bygget.
  • Fikk 21. november prisen «årets lokale klimatiltak» av miljøstiftelsen Zero.
  • Juryen uttalte da Oseana ble nominert at «det er et godt forbildeprosjekt med betydelig signal- og overføringsverdi ved at solcelleteknologi og andre energisparende løsninger er en integrert av byggets arkitektur».

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenbladet

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger