Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Tilbake til nulltoleranse

Fartsovertredelser. Kjøring i kollektivfelt. Politiet skal igjen forfølge gjengmedlemmer for de mest bagatellmessige lovbrudd.

Dette er politimester Anstein Gjengedals svar på skyteepisoden på Aker Brygge.- Vi gjeninnfører nulltoleransen vi kjørte etter skyteepisoden i Hausmanns gate i 2000. Vi skal inndra eiendeler og gevinster fra kriminalitet. Saker skal bli pådømt. Det eneste som virker, er å få opp sakene og få satt dem inn, få dem ut av sirkulasjon, sier Gjengedal.- Nøkkelpersoner fra politi og påtalemyndighet erkjenner at tidligere offensiver har hatt begrenset effekt? - Vi fikk pådømt personer etter Hausmanns gate. (Tre personer ble dømt til fem års fengsel for drapsforsøk, red. anm.). Jeg mener offensiven hadde en effekt. Men nå er noen ute igjen, og vi ser at det kommer nye hendelser.- Nokas-saken viser at norsk politi er i stand til å ta et jerngrep om, og få stilt for retten, landets mest hardbarkede ransmiljø. Det samme politiet fremstår som hjelpeløst, nesten skremt, av gjengmiljøet i Oslo. Hvordan skal folk forstå dette?- Jeg er ikke enig i at dette er fryktbasert. Vi var aktivt med i bekjempelsen av Nokas-gjengen, og vi har bekjempet gjeng-oppgjør før.- Kan Beredskapstroppen bli satt inn mot gjengene?- De blir tilkalt når det er nødvendig. Jeg forstår at enkeltpatruljer kvier seg for å gå inn i enkelte situasjoner. Men det skal alltid finnes hjelp ikke langt unna.- Dere hevder å ha god oversikt over gjengene. Likevel går mange med våpen på åpen gate og nøler ikke med å bruke dem. Hvorfor klarer dere ikke å ta disse, når NOKAS-ranerne ble tatt?- Vi har oversikt, men får ikke tips om når de slår til. Det skal ofte bare bagateller til før de plaffer løs. Vi kommer inn når noe er skjedd. Vi møter fornærmede som ikke vet hvem som har skutt, eller ikke ønsker å si noe. Dermed har vi patronhylser, men ikke DNA-spor, som i NOKAS-saken. Ofte består skyteepisodene i at noen bare kjører forbi med bil og skyter. De er ikke lett å etterforske. Aker Brygge er annerledes. - Er det kulturelle barrièrer, slik at politiet kvier seg for å gå inn i disse miljøene?- Jeg ser ikke det som avgjørende. I enkelte bydeler kommer 30 prosent av innbyggerne fra etniske minoriteter. - Er det noe som fortsatt er uprøvd i bekjempelsen av miljøene?- Det som nytter, er å hindre rekruttering til miljøene. Drive forebyggende. Og jeg mener fortsatt at strategier som å inndra gjenstander virker. Vi inndro nylig to kostbare BMW-er, og har inndratt ganske mye i forhold til tidligere år, sier Gjengedal.

Les også

Siste fra seksjon

  • Dinglet med foten da gjedda hogg til

    Da Oddgeir Løe (30) satt med bena i vannet ved idylliske Vansjø i Moss, ble han angrepet av ei godt voksen gjedde. Da han løftet foten opp av vannet, hadde fisken hele ankelen i kjeften.

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana

En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.

Motivet bak skytingen i Finland er fortsatt uklart

Den finske 18-åringen som natt til lørdag drepte to personer og skadet syv i byen Hyvinge sa at han skulle hjem, men begynte i stedet å skyte vilt rundt seg.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger