-
Den 23 fots fritidsbåten gikk på grunn på Lepsøyrevet ved Bjørnøya i Haram kommune, like nord for Ålesund fredag kveld.
To personer funnet omkommet
En person er savnet etter en småbåtulykke nord for Ålesund fredag kveld. Leteaksjoner har pågått i hele natt.
AV: jeanette sjøberg , kristoffer rønneberg , randi randi johannessen buckley
Les også:
To personer er bekreftet omkommet etter ulykken, der en 23 fots fritidsbåt gikk på grunn på Lepsøyrevet ved Bjørnøya i Haram kommune, like nord for Ålesund fredag kveld.
Tre personer er sendt til sykehus. Tilstanden er alvorlig for en av dem, melder NTB.
En person ble funnet omkommet fredag, mens ytterligere en ble funnet tidlig lørdag ettermiddag.
Den omkomne som ble funnet lørdag, ble funnet etter at det ble satt inn dykkere fra Ålesund brannvesen. Den omkomne ble funnet på fire meters dyp, rundt 20 meter nordøst for det politiet antar er treffstedet for ulykken, opplyser Magne Tjønnøy, operasjonsleder i Sunnmøre politidistrikt.
Avsluttet redningsaksjonen
Hovedredningssentralen Sør-Norge (HRS) avsluttet redningsaksjonen og søket etter de savnede like etter klokken 11 lørdag. Da ble det klart at man søkte etter antatt omkomne.
- Aksjonen er avsluttet fra vår side, og vi leter ikke lenger etter savnede på overflaten. Vi har gått over til å søke etter antatt omkomne, sier Edvard Middelthon, vakthavende redningsleder ved HRS til Aftenposten.no
Én person er fortsatt savnet. Politiet bekrefter at det nå søkes etter antatt omkomne.
- Politiet, Røde kors, dykkere og båter fortsetter søk i aktuelt område, opplyser Tjønnøy.
Det pågår søk med tre åpne båter med personell fra Røde Kors, og det blir søkt nær land med vannkikkerter.
Svømte selv til land
Ulykken skjedde ganske nær land, og en av de overlevende, en kvinne, svømte selv til land.
- De overlevende har forklart at de var på vei nordover fra Ålesund til Nordøyene. Plutselig kjørte de på noe slik at båten bråstopper og tar inn mye vann. Alle klarte å holde seg i båten og ingen falt over bord, forteller operasjonsleder Magne Tjønnøy i Sunnmøre politidistrikt til NTB.
De ringte selv til nødtelefonen og meldte fra om ulykken. Etter hvert kantret båten og ble liggende med kjølen opp.
Naboer fryktet grunnstøting
Ifølge Sunnmørspostens nettside forteller vitner at ulykkesbåten traff restene av det som har vært et sjømerke ved Lepsøyrevet, og at naboer lenge har fryktet grunnstøting.
- Det har gått båter på grunn der tidligere. For oss som er kjent i området var det ikke snakk om det kom til å skje igjen, men når, sier nabo Thomas Brusdal (82) til smp.no.
Lette hele natten
Politiet fikk beskjed om ulykken klokken 22.14 fredag kveld. En stor redningsaksjon ble umiddelbart satt i gang, anført av redningsskøyten Emma Dyvi. To personer ble hentet opp av vannet av redningsmannskapene. Den tredje personen kom seg i land på egen hånd, ifølge NRK.no.
- Det var noen titall båter der ute i startfasen. Letingen holdt på til klokken seks, og vi setter inn nytt mannskap som kan fortsette arbeidet lørdag morgen, sier Tjønnøy.
Ingen av de seks om bord i fritidsbåten skal ha hatt på seg redningsvest.
Området der båten gikk på grunn er vanligvis værhardt, men på tidspunktet for ulykken natt til lørdag var sjøen helt rolig og det var varmt i luften.
Lørdag morgen ble det søkt det fra sjøen, og det foregikk også strandsøk fra landsiden. Frivillige og et sjøredningskorps har deltatt i søket.
Les også:
Les også
Siste fra seksjon
-
Fare for flom og ras i store deler av landet
Kraftig snøsmelting gir fare for fem- og tiårsflommer i store deler av Sør-Norge de neste dagene, ifølge Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE).
18 mai 2013 12:24
Flere bilder
Natt til lørdag ble det søkt det etter to mennesker i sjøen etter at en båt gikk på grunn på Sunnmøre.
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Denne paraplyen får det til å storme rundt Obama igjen
Konservative kommentatorer er kritiske til at presidenten ba en marinesoldat holde paraplyen for ham.
Flagg til side
Hvordan ser 17.mai ut gjennom øynene til en utlending? Spør du meg er det skremmende.