-
- Norge har medisin, men ikke vaksine
- Medisiner som vil øke sjansen for at smittede personer ikke blir alvorlig syke. Men det vil ta flere måneder å få en effektiv vaksine mot svineinfluensaen, sier helseminister Bjarne Håkon Hansen.VIDEO:
Slik skal smitte stoppes på Gardermoen
Hovedflyplassen har egen smittevernplan.VIDEO:
Enormt Tamiflu-lager i Oslo
Norsk Medisinaldepot lagrer medisinen som kan bli svært ettertraktet dersom svineinfluensa kommer til Norge.VIDEO:
Kommunelegen vet foreløpig ikke om det svineinfluensa som har rammet Vestfold-familien. I ettermiddag kan svaret foreligge.FOTO: SCANPIX
Toåringen er blitt bedre
Svar om svineinfluensa kan komme i ettermiddag.
AV: mona w. claussen
Publisert: Oppdatert:Har du tips om denne saken? Send oss en epost eller ring Aftenposten.no på 02286.
En toåring bosatt i Re kommune i Vestfold er under behandling med mistanke om svineinfluensa etter en ferietur i Mexico. Guttens to søsken holdes borte fra skolen. Foreldrene har ikke fått noe forbud mot å bevege seg ute blant folk, men er forsiktige med nærkontakt. Toåringens mor hadde på seg munnbind da hun besøkte legen i dag.
- Resten av familiemedlemmene føler seg ikke syke. Men jeg har bedt dem unngå nærkontakt med andre mennesker, for å være på den sikre siden, sier kommuneoverlege Ole Johan Bakke i Re kommune til Aftenposten.no.
Familien har hatt to gjester siden de kom hjem fra utlandet i helgen. Både mor, far, søsken og de to gjestene er i dag undersøkt med tanke på svineinfluensa. Svarene på disse prøvene skal foreligge om to dager, sier Bakke.
I ettermiddag kan familien få beskjed om toåringen er smittet av svineinfluensa.
- Jeg besøkte familien i går og i dag, og toåringen er blitt bedre, sier Bakke. Barnet behandles med Tamiflu.
Kommunelegen har varslet alle familien har vært i kontakt med, og bedt dem være obs på eventuelle sykdomstegn.
Det er ikke meldt om nye mistenkte tilfeller av svineinfluensa i Norge i dag.
Rosa markører: mulige tilfeller. Lilla markører: bekreftede tilfeller. Markører uten svart prikk: dødsfall. Gule markører: avkreftede tilfeller. Kart og innhold er hentet fra ekstern kilde, se full versjon her. Aftenposten tar ikke ansvar for innholdet på eksterne nettsteder.Les også
Siste fra seksjon
-
Dinglet med foten da gjedda hogg til
Da Oddgeir Løe (30) satt med bena i vannet ved idylliske Vansjø i Moss, ble han angrepet av ei godt voksen gjedde. Da han løftet foten opp av vannet, hadde fisken hele ankelen i kjeften.
27 mai 2012 16:24
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana
En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.
To drap står uoppklart: «Det er folk som vet, men ikke forteller»
Politiet sliter med å få tillit og innpass i utenlandske miljøer.
Mest delt på Facebook
Tjenester


