• Rekordmange narkotikabeslag

    Aldri før har Tollvesenet beslaglagt mer narkotika enn i første halvår av 2012.

    VIDEO: Aftenposten Video

Tollvesenet har aldri gjort flere narkobeslag

- Vi er livredde for de nye syntetiske stoffene, sier tolldirektør Bjørn Røse.

På tollvesenets laboratorium viser labsjef Kari Mette Hasmo oss poser med nye, syntetiske narkotiske stoffer som tollvesenet har beslaglagt.

Syntetiske cannabinoider er svært potent. Stoffmengden i plastskålen antas å gi samme ruseffekt som den store mengden naturlig cannabis.

FOTO: TOLLVESENET

De har fargerrike navn som  «Jazz» og «Devil’s Breath». Dette er cannabinoider, ofte kalt «syntetisk hasj», og er laboratoriefremstilte etterligninger av vanlig cannabis. Men stoffene er mange ganger sterkere enn originalene.

- En svært liten del av dette tilsvarer en stor hasjklump, sier Hasmo, og holder frem en klump.

Dette er Tollvesenets største bekymring for tiden.

- Toll-laboratoriet har har sett en enorm økning fra 2010, sier Hasmo.

Her undersøker Tollvesenet hva det faktisk er de har beslaglagt.

Tollvesenet gjorde et rekordbeslag av syntetisk hasj i Harstad i juni i år-

FOTO: TOLLVESENET

Ikke på narkotikalisten

I desember i fjor sto ingen av disse stoffene på Norges narkotikaliste.

Nå er åtte stoffer ført opp. Men det er et stykke igjen:  I Europa er det de siste tre årene registrert i underkant av 120 varianter. Det har vært flere overdose-tilfeller. Stoffer som ikke står på narkotikalisten, blir oftest klassifisert som ikke godkjente legemidler. Og når det til slutt havner på listen, er det en smal sak å endre den kjemiske formelen. Vips, så har du et stoff som ikke lenger regnes som narkotika, selv om det har akkurat samme effekt.  

Så langt i år har tollvesenet gjort 60 beslag med til sammen 2,3 kg «syntetisk hasj»  og kjemiske etterligninger av andre stoffer. Det går frem av tollvesenets beslagsstatistikk for første halvår i år. Det finnes ikke sammenlignbare tall for tidligere år.

- Den største trusselen

- Vi er livredde for disse nye syntetiske stoffene, sier tolldirektør Bjørn Røse.

- Det er ikke tvil om at dette er den største trusselen vi står overfor. Tradisjonelt er det slik at det er heroin som er «dreper'n», 80 prosent av narkotikadødsfallene har sammenheng med heroin. Man snakker ikke om overdoser med hasj. Men akutte dødsfall kan skje med disse nye stoffene. Vi har kommet over stoffer som kan være 100-200 ganger så potente som stoffene de prøver å etterape. I utlandet har det vært dødsfall, blant annet akutt hjertestans, fordi de er så kraftige, sier forteller Røse.

Han sier at Tollvesenet samarbeider så godt med politiet og helsemyndighetene for å få stoffene inn på narkotikalisten. Helst vil de ha en ny såkalt generisk regel, slik at man får grupper av narkotiske stoffer inn på narkotikalisten – ikke bare kjemiske enkeltformler. Dette jobber også Statens legemiddelverk med.  

Et utvalg av det Tollvesenet har beslaglagt så langt i år.

FOTO: TOLLVESENET

Rekord

Tollvesenets halvårsstatistikk for 2012 viser at de så langt i år har gjort mer enn 1400 narkotikabeslag. Det er det høyeste tallet noensinne. Størst er økningen for narkotiske tabletter. Tollvesenet har beslaglagt tre ganger så mange piller, over 513 000, som tilsvarende periode i fjor.

-Det kan virke som markedet er blitt større. Tidligere har vi hatt veldig store mengder ecstasy, men det er mer eller mindre borte. Nå er det mye beroligende narkotiske tabletter. Det kan virke som det markedet er økt, sier Wenche fredriksen , kontorsjef i tollregion Øst-Norge.

Mesteparten av pillebeslagene er mindre mengder som folk tar med seg når de er ute og reiser. Men i år har tollerne også gjort noen kjempebeslag. Blant annet fant de 160 000 piller i en bil.

Mer hasj

Tollvesenet har også beslaglagt lang mer hasj enn tidligere år – 744 kg, mot 528 kg etter fjorårets første seks måneder. På Svinesund har økningen vært betydelig. I fjor på denne tiden fant tollerne «bare» 7,6 kg hasj. I år har de, mye takket være to store trailerbeslag, beslaglagt 583 kg. Beslaglagte dopingmidler i Norge har også økt med over 60 prosent.

Tolldirektør Bjørn Røse er fornøyd med resultatet. Generelt tror han ikke det smugles mer, men at tollerne er blitt flinkere og har fått bedre utstyr.

-Vi er litt ydmyke, for dette er bare etter et halvt år. Men vi har startet 2012 på en god måte.

Tar lite heroin

Heroin, som er stoffet som dreper flest mennesker, beslaglegger derimot tollvesenet lite av. Så langt i år har de bare tatt 4 kg, mot syv i fjor og hele 59 i 2010.

Røse viser til at stadig større del av heroinsmuglingen skjer ved at folk svelger stoffet og smugler det inn i kroppen, og sier at dette er vanskelig å oppdage. Dessuten har heroinbruken gått noe ned.

-Vi er ikke veldig fornøyde med det. Selv om om bruken går ned, har den ikke gått så mye ned, sier han.  

Les også

Siste fra seksjon

Tollvesenets beslag første halvår 2012

Antall beslag: (totalt) 18 488 (18 451 samme periode i fjor)

Antall narkotikabeslag: 1444 (1242 samme periode i fjor)

Hasj: 744 kg, 333 beslag ( 528 kg, 320 beslag samme periode i fjor)

Mariuhuana: 158 kg, 240 beslag (158 kg, 242 beslag samme periode i fjor)

Narkotiske tabletter: 513 207, 372 beslag (165 203 kg, 342 beslag samme periode i fjor)

Kokain: 7 kg, 42 beslag (27 kg, 38 beslag  samme periode i fjor)

Heroin: 4 kg, 12 beslag  (7 kg, 20 beslag samme periode i fjor)

Amfetamin: 31 kg, 58 beslag (26  kg, 50 beslagsamme periode i fjor)

Khat: 3963 kg, 155 beslag (5 179 kg, 128 beslag samme i fjor)

Doping: 96 923 enheter, 382 beslag (59 857 enheter, 341 beslag samme periode i fjor)

Valuta: 17,9 millioner kroner, 318 beslag (32 millioner, 271 beslag samme periode i fjor).

Øl: 206 828 liter, 2892 beslag (211 488 l, 2737 beslag samme i periode i fjor)

Vin: 27 099 liter, 2819 beslag (31 329 l, 2821 beslag samme periode i fjor)

Brennevin: 23 363 liter, 3797 beslag (23 045 l, 3871 beslag samme periode i fjor)

Sigaretter: 4 897 534 stk, 3827 beslag ( 4 727 402 stk, 3818 beslag samme periode i fjor)

Kjøtt: 15 892 kg, 187 beslag (20 671 kg/219 beslag)

Flere bilder

Kari Mette Hasmo laboratoriet til Tollvesenet viser frem syntetisk narkotika som Tollvesenet har beslaglagt. FOTO: JØRGEN SVARSTAD

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Denne knøtte-PC-en gjør deg helt anonym på Internett

Med Onion Pi kan du sette opp et sikkert og trådløst tilgangspunkt.

Kjørte forbi tre unge menn: Kvinne og barn presset av veien

Den unge kvinnen kjørte forbi en bil der det satt tre unge menn. Så kom de etter henne.

Tjenester