Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • I dag gravde Yasin Heidari og flere av afghanerne grøfter ved Kulturkirken Jakob for å hindre at vannet kom inn i kirken etter regnværet over Oslo øst. Samtidig knytter det seg stor spenning til hva som skjer med afghanerne videre.

    FOTO: Eskil Hadland

Tre afghanere døpt

Ble døpt i Mjøsa av pastor.

I dag lot flere av afghanere som frykter utsendelse fra Norge, seg døpe av en norsk pastor. Dåpen skal ha skjedd i Mjøsa.Det skjedde etter at det i går ble klart at de afghanske asylsøkerne som skulle bli utvist, fikk bli i Norge inntil Utlendingsnemnda fikk sett gjennom en video somskal ha fremstilt dem som konvertitter på afghansk tv.Pastor Olav Slåtten i Josvakirken sier til Dagbladet.no at han har døpt mellom 15 og 20 afghanere.Pastorens kone sier til samme avis at asylsøkerne ikke gjør dette for å få bli i Norge.- Det er ikke slik som folk tror. De gjør ikke dette for å slippe utsendelse, sier hun.

Skulle vært utvist lørdag

Etter at afghanerne tidligere denne uken slo leir utenfor Stortinget, ble det avgjort at de skulle utvises i løpet av lørdag.Men sent fredag kveld fikk direktør i Utlendingsnemnda en telefon fra Oslos biskop Ole Chr. Kvarme. Han sa at flere av afghanerne som skulle sendes ut, hadde konvertert fra islam til kristendom.Sjeggestad avviste senere at noen av afghanerne hadde konvertert.Men Kvarme gjorde ham også oppmerksom på en fjernsynssending der afghanerne som gikk pilegrimsmarsj fra Trondheim til Oslo angivelig skulle vært fremstilt som konvertitter.Dermed stoppet Sjeggestad utsendelsen og lot afghanerne bli i Norge- inntil Utlendingsnemnda hadde vurdert innholdet i fjernsynssendingen.

Kvarme kjenner til døpingen

Ifølge Dagbladet er biskop Ole Christian Kvarme kjent med at det foregår døping av afghanere. Biskopen vil ikke kommentere enkelttilfeller, men generelt om situasjonen som er oppstått sier han: - Jeg ønsker at disse menneskene skal få bli i Norge. FNs høykommisær for flyktninger i Kabul er kritisk til flere av de norske tvangsutsendelsene. Vi har god grunn til å gi oss selv tid i denne saken.

Les også

Siste fra seksjon

  • Dinglet med foten da gjedda hogg til

    Da Oddgeir Løe (30) satt med bena i vannet ved idylliske Vansjø i Moss, ble han angrepet av ei godt voksen gjedde. Da han løftet foten opp av vannet, hadde fisken hele ankelen i kjeften.

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana

En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.

To drap står uoppklart: «Det er folk som vet, men ikke forteller»

Politiet sliter med å få tillit og innpass i utenlandske miljøer.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger