Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • To view this page ensure that Adobe Flash Player version 10.1.0 or greater is installed.

    Get Adobe Flash player

    - Det må gjøres humant

    1400 griser i Levanger skal slaktes og destrueres på grunn av svineinfluensa.

    VIDEO:

Tre nye gårder rammet av svineinfluensa

Totalt åtte gårder er nå rammet av sykdommen.

Tidligere denne uken ble det påvist smitte i to besetninger i Levanger. Torsdag kom prøvesvar fra Veterinærinstituttet fra flere andre gårder i området. Tidlig torsdag ettermiddag ble det kjent at tre svinebesetninger var smittet, og et par timer senere kom beskjeden om smitte på ytterligere tre gårder. - Totalt er det nå påvist influensasmitte i åtte besetninger, men én av prøvene må gjennomgå videre laboratorieundersøkelser for endelig bekreftelse, opplyser Mattilsynet.

Samme område

Også i de tre siste tilfellene er det mistanke om smitte via direkte eller indirekte kontakt med influensasyke røktere eller eiere. Alle gårdene dette gjelder ligger i området mellom Stjørdal og Levanger i Nord-Trøndelag.

De første meldingene om svineinfluensa hos grisebesetninger i Nord-Trøndelag kom før helgen i forrige uke. To besetninger ble raskt erklært som syke.

Den ene av disse besetningen ble raskt slaktet ned i frykt for at griser i nærliggende besetninger også skulle bli smittet.

- Det er 55 besetninger med tilsammen 20.000 griser i en radius på 10 kilometer fra den gården der besetningen ble slaktet, forteller tilsynsdirektør Kristina Landsverk i Mattilsynet til Aftenposten.no.

Vage symptomer

Griser som rammes av svineinfluensa blir, som mennesker, snufsete og hoster i tillegg til at de får feber. Mange mister også matlysten når feberen kommer. Symptomene er ikke veldig tydelige, noe som gjør at det er vanskelig å oppdage at besetningen er rammet.

Svineinfluensaviruset smitter ikke via matvarer og en kan ikke få svineinfluensa av å spise svinekjøtt eller produkter av svin, understreker Mattilsynet.

Les også

Siste fra seksjon

  • Dinglet med foten da gjedda hogg til

    Da Oddgeir Løe (30) satt med bena i vannet ved idylliske Vansjø i Moss, ble han angrepet av ei godt voksen gjedde. Da han løftet foten opp av vannet, hadde fisken hele ankelen i kjeften.

Relaterte bilder

Her blir besetningen på 900 griser i Åsen i Levanger fraktet til Norturas anlegg i Steinkjer for slakting, etter at det ble påvist smitte. FOTO: LEIF ARNE HOLME/ADRESSA

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana

En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.

To drap står uoppklart: «Det er folk som vet, men ikke forteller»

Politiet sliter med å få tillit og innpass i utenlandske miljøer.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger