Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • To view this page ensure that Adobe Flash Player version 10.1.0 or greater is installed.

    Get Adobe Flash player

    Slik er historien om Arne Treholt

    Politisk redaktør Harald Stanghelle oppsummerer Norges største spionsak.

    VIDEO:

Treholt: - Jeg har sluttet å tro og håpe

Arne Treholt har slåss for sin uskyld i 25 år. Han er glad for dokumentasjonen som presenteres i boken Forfalskningen, men er klar på at han ikke forskutterer noe endelig gjennombrudd i kampen for å bli renvasket.

- Jeg har sluttet å tro og håpe. Forfatterne legger frem overbevisende dokumentasjon, sier Treholt til Aftenposten.

Når boken legges frem på en pressekonferanse torsdag kunne han ønsket seg at hans avdøde forsvarer Arne Haugestad kunne vært på plass. Treholt sier han har mye å takke ham for.

Arne Treholt sammen med sin forsvarer Arne Haugestad. FOTO: MORTEN UGLUM

FOTO: Uglum, Morten

Haugestad argumenterte sterkt for at pengebeviset var manipulert av etterforskerne da de ransaket leiligheten og fotograferte Treholts attachékoffert med pengekonvolutter.

- Slik tenkte også jeg. Ikke i min villeste fantasi har jeg tenkt tanken på bildene var tatt først etter arrestasjonen, slik forfatterne av boken nå mener må ha skjedd, sier Treholt.

- Mye prestisje



Han er spent på hva som skjer videre i saken, og sier han har tro på det løpet hans nåværende forsvarer, Harald Stabell, har lagt.

- Jeg er ikke bekymret for min egen del, men håper av hensyn til familien at det nå ikke blir en ny, lang lidelsesprosess. Jeg ønsker mest av alt at det videre arbeid utføres av uhildede personer. For det er investert mye prestisje i denne saken. Det må ikke kunne reises tvil om dem som settes til denne jobben, sier Treholt.

Han håper på et liv der stempelet som KGB-spion er borte. Han legger ikke skjul på at han opptrådte uklokt og dumt da POT-spanere fulgte ham døgnet rundt, men ikke at han var den spionen han ble fremstilt som.

- Skjebnens ironi



En tapebit på attachékofferten hans var det som satte forfatterne av boken på sporet. Ved å sammenligne foto tatt av spanere ved pågripelsen og fotos tatt i den omstridte hemmelige ransakingen, så kan de være sikre på at det er samme koffert hele tiden. Et epleklistremerke viser at det er samme koffert - og at vi ser kofferten fra samme side på fotoet.

- Den klistrelappen var det sønnen min som satte på kofferten da han var fem år gammel. Slik har han skaffet et viktig bevis i saken mange år etterpå. Det er en skjebnens ironi oppi det hele, sier Treholt.

I boken fremgår det at hans bror Einar Treholt overhørte en samtale på danskebåten mellom to ansatte i det daværende overvåkingspolitiet året etter pågripelsen. De snakket om at pengebeviset var forfalsket.

- Det gjorde ikke forsvarer Haugestad mindre tent på å forfølge pengebeviset, sier Treholt.

Vil ikke hjem



Han sier han er imponert av forfatter Geir Selvik Malthe-Sørenssens jobb med saken. Arne Treholt er nå 67 år og fortsatt i aktiv jobb.

- Jeg har livsappetitt og gleder meg over hver dag, sier han.

Treholt opplyser at han ikke har noen planer om å ta turen fra sitt hjem på Kypros til Norge med det første.

Arkivsaker fra Treholt-saken



Arkiv: Aftenposten 23. januar 1984

Treholdt i møte med tre KGB-agenter

23. januar varetektsfengsles Treholt for 12 uker

Det blir iverksatt strenge sikkerhetstilak rundt Treholt

Dommen 20.juni 1985: - Jeg er dømt uskyldig

3. juli 1992 ble Treholt benådet av regjeringen Treholt mottar dommen

Les også

Siste fra seksjon

  • Dinglet med foten da gjedda hogg til

    Da Oddgeir Løe (30) satt med bena i vannet ved idylliske Vansjø i Moss, ble han angrepet av ei godt voksen gjedde. Da han løftet foten opp av vannet, hadde fisken hele ankelen i kjeften.

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana

En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.

To drap står uoppklart: «Det er folk som vet, men ikke forteller»

Politiet sliter med å få tillit og innpass i utenlandske miljøer.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger