Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Trusler kan stoppe NOKAS-program

Namsretten i Oslo kan stoppe tirsdagens Brennpunkt-program om NOKAS-saken. Grunnen er hensynet til sikkerheten til en av de som opptrer i programmet.

Brennpunkt-redaksjonen i NRK skal etter planen sende programmet tirsdag kveld. Men så lenge Namsretten behandler saken, kan ikke programmet sendes.

Truer liv og helse

Retten har gitt alle berørte parter taushetsplikt. Etter det Aftenposten.no har grunn til å tro er det en navngitt person i programmet Brennpunkt som er årsaken til at programmet kreves stanset.

Programmet inneholder trolig opplysninger som klageren mener kan sette vedkommendes liv og helse i fare. Det kan forklare hvorfor Namsretten har pålagt alle de involverte munnkurv i saken samt lagt ned forbud om å offentliggjøre hvem som har brakt saken inn for retten.

Aftenposten.no har fått bekreftet at det ikke er politiet eller Riksadvokaten som har klaget programmet inn for retten.

Sterke ord

Nils E. Øy, generalsekretær i Redaktørforeningen, sier at saken er prinsipielt betenkelig.

- Det kan være at dette handler om hensynet til aktørers liv og helse, men jeg har tillit til at NRK vurderte faremomentene da de bestemte seg for å sende programmet. Saken er likevel så oppsiktsvekkende at jeg lurer på om de involverte vet hva de gjør. Å forsøke å stoppe en forestående publisering er ekstremt. Å ta i bruk slike metoder er forkastelig, sier han til Aftenposten.no.

Avgjørelsen i Namsretten faller sannsynligvis tirsdag ettermiddag. Øy viser til Grunnlovens paragraf 100 om ytringsfrihet.

- Kun to ganger tidligere er et TV-program forsøkt stoppet. Begge gangene har retten avvist det. Paragraf 100 gjør at det skal svært mye til for å stoppe TV-program før det går på luften. Gjør Namsretten i Oslo dette, er det meget oppsiktsvekkende, sier Øy.

Politimetoder

Påtroppende Brennpunkt-redaktør Arne O. Holm beklager at han ikke kan si så mye om saken.

- Det eneste jeg kan si er at programmet handler om politimetoder og NOKAS-saken, sier Holm.

- Hva synes du om dette?

- Jeg mener programmet bør sendes, og er uenig i at det skal stoppes. Får vi ikke sende programmet, vet jeg ikke helt hvilke ankemuligheter vi har, sier Holm.

Les også

Siste fra seksjon

  • Løslater to etter Vestby-drapet

    Politiet løslater to av de tre som ble siktet etter Vestby-drapet. Siktelsen opprettholdes for den dreptes samboer, opplyser Follo-politiet, ifølge NTB.

Relaterte bilder

Nils E. Øy. FOTO: Knut Fjeldstad

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenbladet

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger