Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Trusselbrevene fremme hos Kripos

Nå starter analysene som kan avsløre brevskriveren.

I formiddag ble trusselbrevene mot Gerd-Liv Valla innregistrert hos Kripos.

- Nå har brevene kommet. De blir oversendt Kriminalteknisk avdeling, sier informasjonsrådgiver Audun Larsen i Kripos til Aftenposten.no.

Det er brevene til Valla, LO og Aftenposten som er brakt til Kripos. Samtidig har Oslo-politiet fått inn et brev som var sendt til VG. I øyeblikket henter de også et brev i en annen redaksjon.

Eksperter

Kriminalteknisk avdeling har teknisk kompetanse på blant annet fingeravtrykk. Også Dokument- og skriftseksjonen hører inn under denne avdelingen. Hvis Kripos vil undersøke brevene for DNA, vil sannsynligvis eksperter ved Rettsmedisinsk Institutt ved Rikshospitalet bli koblet inn i saken.

- Jeg kan ikke gi noen tidsramme over hvor lang tid undersøkelsene vil ta. Vi er et bistandsorgan. Vi gjør det vi skal og rapporterer tilbake til politidistriktet, sier Larsen.

Venter på svar

Politiinspektør Terje Kristiansen håper å få de første svarene i løpet av en uke.

- Vi har ingen forventning om å høre noe før helgen, sier han.

- Hvorfor tok det tre dager før brevene ankom Kripos?

- Saken håndteres i mange ledd og må gå på korrekt måte, jeg vil ikke gå inn på rutinene, sier Kristiansen.

Har livvakter

Det første trusselbrevet mot Gerd-Liv Valla ble oppdaget i Aftenpostens lokaler mandag formiddag. Deretter ble det funnet likelydende brev både hjemme hos Valla og i LOs lokaler i Folkets Hus.

Etter at de alvorlige truslene ble mottatt, valgte Valla å oversende saken til politiet. De siste dagene har hun på politiets råd jobbet hjemmefra. I går avslørte ANB at LO-lederen jobbet hjemme, godt voktet av væpnede vakter med skuddsikre vester.

At det er livvakter på plass hos LOs mektige leder, viser at Politiets Sikkerhetstjeneste med stor sannsynlighet er inne i saken. Det er vanligvis PST som gjør trusselvurderinger og har livvakttjeneste.

Valla avhørt

I går ble Valla avhørt av politiet . Avhøret skjedde hjemme hos henne selv.

Valla ble spurt om hun hadde informasjon om hvem som står bak brevet, der avsenderen takker for sist og refererer til en rekke private opplysninger om LO-lederen.

- Avhøret ble gjennomført greit. Dette er rutine, og det er naturlig at det blir spurt om en del ting. Detaljer vil jeg ikke kommentere, sier Kristiansen til Aftenposten.no.

Brevskriveren som truer Valla, gir også inntrykk av å ha befunnet seg i LO-lederens omgivelser i perioder. Han eller hun skriver blant annet "vi som har kunnet observere deg på nært hold gjennom mange år" og "oss som kunne følge deg i denne tiden".

I brevet er det nevnt noe som likner en tidsfrist. Politiet vil ikke kommentere hvordan de ser på den angivelige fristen, annet enn at de har gjort det som er nødvendig for å sikre Valla.

Les også

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

<b>TRUET PÅ LIVET:</b> Det er tre døgn siden det første trusselbrevet mot Valla ble oppdaget. I dag ble brevene oversendt Kripos. FOTO: Jarl Fr. Erichsen / SCANPIX

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana

En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.

To drap står uoppklart: «Det er folk som vet, men ikke forteller»

Politiet sliter med å få tillit og innpass i utenlandske miljøer.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger