Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Tviler på krig om prostituerte

Tror ikke det er afrikanske halliker som voldtar prostituerte fra Øst-Europa.

Den siste tiden er tre kvinnelige prostituerte blitt overfalt og voldtatt i to forskjellige leiligheter i Oslo. Det er blitt spekulert i om det kan være afrikanske halliker som står bak voldtektene, i et forsøk på å ramme østeuropeiske prostituerte.

Liv Jessen, leder av PRO-senteret (Oslo kommunes hjelpetiltak for kvinner og menn i prostitusjon) tviler på at det er halliker som binder, raner og voldtar prostituerte fra Øst-Europa på innemarkedet i hovedstaden:

- Jeg tror dette er volds- og voldtektsmenn som bør tas for det. Det høres søkt ut at eventuelle afrikanske halliker vil forsøke å ødelegge innemarkedet når de nigerianske jentene er helt dominerende på utemarkedet, sier Jessen til Aftenposten.no.

- Tre voldtekter



Natt til søndag 7. mars ble en russisk prostituert (31) bundet, voldtatt og fraranet en PC, mobil og penger mens hun var på jobb i en leilighet på Ila i Oslo.

Mandag ettermiddag ble to ungarske kvinner på 30 og 36 år utsatt for de samme overgrepene i en leilighet på Frogner.

I følge politiet ble de to voldtatt og mishandlet i nærmere to timer.

- Stabile tall



Antall overfallsvoldtekter i Oslo varierer ikke stort. Siden høsten 2006 og frem til 1. januar i år, har Oslo-politiet mottatt totalt 65 anmeldelser i 2007: 20, 2008: 13 og 2009: 21.

35 av disse sakene er oppklart, og 13 personer er tiltalt eller dømt.

- En undersøkelse fra 2008 viser at 72 prosent av de prostituerte i Oslo hadde vært utsatt for vold, og dette er dobbelt så høyt som i befolkningen forøvrig. Jeg tror de som opplever å bli voldtatt velger å kontakte politiet, så mørketallene behøver ikke å være store, sier Jessen.

- Høyt prioritert



Politiinspektør Hanne Kristin Rohde ved Oslo politidistrikt til Aftenposten.no sier at hun tviler på at det er afrikanske halliker som står bak overfallsvoldtektene:

Alle de tre voldtatte kvinnene har overfor politiet vært åpne på at de kom til Oslo for å prostituere seg på innemarkedet:

- Saken ikke blir noe mindre alvorlig av den grunn. Ingen kvinner skal måtte tåle denne typen overgrep. Saken har topp prioritet, sier hun.

Begge gjerningsmennene har ikke-vestlig utseende og mørke klær. Den ene er bare 165-170 centimeter høy, mens den andre beskrives som høyere og atletisk.

- Lik fremgangsmåte



- Fremgangsmåten har vært den samme i begge sakene, så vi ser dem i nær sammenheng, sier Rohde, og legger til at de har godt håp om å finne gjerningsmennene:

- Jeg tror ikke vi får noen pågripelser i løpet av dagen, men vi følger flere spor, sier Rohde.

I tillegg til de tre voldtektene politiet nå etterforsker, har de opplysninger om én eller to prostituerte til som har vært utsatt for samme type voldtekter:

- Vi oppfordrer sterkt kvinnene til å ta kontakt med politiet slik at vi kan få fatt i gjerningsmennene, sier politiinspektøren.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana

En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.

To drap står uoppklart: «Det er folk som vet, men ikke forteller»

Politiet sliter med å få tillit og innpass i utenlandske miljøer.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger