Uavklart om Kabul
AV:
Publisert:
Oppdatert:
Regjeringen har til gode å klargjøre hva som menes med "tilknytning til Kabul-området". Oppklaringsbrevet som ble sendt afghanerne i går, inneholdt ingen svar.Arbeids- og inkluderingsminister Bjarne Håkon Hanssen ble sent i går kveld ferdig med et orienteringsskriv til de 400 afghanerne som har fått avslag på asylsøknaden. Av brevet fremgår det hvilke rettigheter afghanerne har ved saksbehandling, hvilke muligheter de har ved frivillig retur, og hvilken juridisk bistand de loves i Norge.Spørsmålet om tilknytning til Kabul ble ikke belyst. Det siste var en avgjørende faktor for at sultestreikene ble avlyst.Afghanerne har etterlyst en avklaring av hva "tilknytning", i betydning botid, slektskap med videre, vil si i praksis. Dessuten ville man ha avklart den geografiske avgrensningen av Kabul-området.- Tilhørigheten til et nettverk, til hva vi kan kalle den utvidede familie, er det viktige for afghanerne, sier forsker og Afghanistan-kjenner Astri Suhrke.- Er nettverkene ødelagt etter alle årene med borgerkrig?- Jeg vil kanskje si at de er blitt enda viktigere. Under tider med krig, flukt og kaos er det nettopp den utvidede familien det er viktig å holde seg til.- Er det mulig for europeiske saksbehandlere å trenge inn i dette?- Det vil jeg tro. Det finnes folk i Kabul som kjenner systemet godt etter hvert.
Les også
Siste fra seksjon
-
Glemte brekket - bil og båt trillet i vannet
Båten skulle riktignok på vannet, men også bilen havnet på sjøen. Uhellet skjedde ved Blakstad brygge i Asker søndag ettermiddag.
27 mai 2012 17:16
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana
En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.
To drap står uoppklart: «Det er folk som vet, men ikke forteller»
Politiet sliter med å få tillit og innpass i utenlandske miljøer.

