Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • To view this page ensure that Adobe Flash Player version 10.1.0 or greater is installed.

    Get Adobe Flash player

    - Jeg sto på bremsen

    Gasspedal i Prius låste seg på motorveien ved San Diego, USA.

    VIDEO:

  • Mannen i denne Toyota Priusen måtte kjøre inn i autovernet for å stopp bilen etter at gasspedalen hengte seg opp.

    FOTO: MORTEN BOSWARA

Vegdirektoratet vurderer kjøreforbud for Toyota

Vegdirektoratet vurderer kjøreforbud for Toyota-modeller med mulige pedalproblemer etter den alvorlige episoden ved Lillesand.

– Dersom hendelsen med Toyota Priusen på E18 er alvorlig nok, og risikoen er stor nok, kan vi gå til det skritt at vi pålegger de aktuelle tilbakekalte modellene at de skal stå i ro inntil kontroll er foretatt, sier seksjonssjef Erik Aalling i Seksjon for kjøretøyteknikk ved Vegdirektoratet til VG.

Aalling vil slett ikke utelukke at et slikt kjøreforbud kan bli aktuelt. Foreløpig venter de på rapporten til en spesialist de har sendt til Kristiansand for å bistå i arbeidet med analysten av uhellet.

Toyota-direktør i Norge Lars-Erik Årøy avviser at det skulle være nødvendig med kjøreforbud for bilene før de er kontrollert på verkstedet.

Det var tidligere denne uken at en mann opplevde at gasspedalen hengte seg opp og at bilen akselererte ukontrollert. Den kom opp i 176 kilometer i timen før han greide å stanse den ved å skrense langs autovernet.

Det er første gang en slik hendelse er registrert i Norge. En rekke lignende episoder i USA førte til at Toyota har tilbakekalt millioner av biler over hele verden for ettersyn av pedalen.

Video

- Jeg stod på bremsen

Gasspedal i Prius låste seg på motorveien ved San Diego, USA.

Les også

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana

En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.

Motivet bak skytingen i Finland er fortsatt uklart

Den finske 18-åringen som natt til lørdag drepte to personer og skadet syv i byen Hyvinge sa at han skulle hjem, men begynte i stedet å skyte vilt rundt seg.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger