Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Et implantat med en radiosender blir tatt ut av buken på en felt jerv. Implantatet er 9 ganger 3,5 centimeter.

    FOTO: BJØRN BRENDBAKKEN

Verdens sikreste merkemetoder

Metodene som blir brukt til merking av ulv og bjørn i Norge er de beste i verden, mener ulveforsker Petter Wabakken.


Førsteamanuensis og ulveforsker ved Høgskolen i Hedmark, Petter Wabakken, sier merking skjer fordi Stortinget har satt strenge krav til hva vi skal ha, og ikke skal ha, av rovdyr i Norge.- Mer presis, detaljert og avgrenset forvaltning skaper et større behov for kunnskap. I Norge er det bestemt at vi skal ha presisjonsforvaltning på et høyt nivå. Kunnskap om dyrene og bevegelsesmønster får vi gjennom merking. Vil man ikke ha kunnskap om rovdyrene, og ikke vite noe om for eksempel arealbruket til ulven, så er det greit. Da kan vi slutte med merking.- Er det ingen risiko forbundet med merking av dyr i Norge?- Merking er ikke risikofritt, men den må settes opp mot ønsket om å skaffe seg kunnskap om disse dyrene. Vi har ikke hatt ulvedødsfall under bedøvelse i Norge. I Norge døde en bjørn i 1992. Vi har utviklet de sikreste metoder for merkingen for ulv og bjørn i verden, sier Wabakken.Han savner proposisjoner i debatten.- Det er veldig positivt at Skillebæk og andre er opptatt av dyreetikk, men et dyr er et dyr. Derfor reagerer jeg på at det skilles mellom dyrene. Hva med øremerking av sau? Eller harer som dør av stress etter å ha løpt i timevis under harejakt, ser noen på indremedisinen der? Jeg hører ingen som er bekymret for det og vil gjerne se forskning som viser at sau og hare lider mindre av øremerking de får, enn den vi setter på ulvene, sier ulveforskeren.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana

En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.

Motivet bak skytingen i Finland er fortsatt uklart

Den finske 18-åringen som natt til lørdag drepte to personer og skadet syv i byen Hyvinge sa at han skulle hjem, men begynte i stedet å skyte vilt rundt seg.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger