Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Oslo universitetssykehus skal har som mål å spare 600 millioner kroner.

    FOTO: Scanpix

Vil fjerne 800 årsverk ved Oslo universitetssykehus

De ansattes representanter stemte imot da styret i Oslo universitetssykehus torsdag vedtok budsjettet for 2012. Styret legger opp til å kutte 800 årsverk.

Sammen med budsjettvedtaket ber styret om at sykehusdirektør Bjørn Erikstein følger driften tett for å finne ytterligere tiltak for å få budsjettet i balanse. I klartekst betyr det å kutte kostnader for å komme i mål med et budsjett hvor det skal spares inn 600 millioner kroner.

Systemet som beregner hvor store inntekter helseforetakene skal få, legges om, noe styret regner med vil føre til en nedgang for Oslo universitetssykehus.

- 2012 blir et svært krevende år for sykehuset. Samtidig forventer vi at sammenslåingen og endringene i opptaksområdene gir oss muligheter til effektivisering, sier styreleder Stener Kvinnsland.

Et slikt tiltak er å flytte og samle flere pasienttilbud. Mer av døgn- og akuttvirksomheten skal etter planen flyttes fra Aker til Ullevål. Samtidig understreker Kvinnsland at risikoen for pasienter og ansatte ved eventuelle tiltak skal vurderes nøye.

De ansattes representanter mener kuttene i budsjettet er urealistiske og at rammene ikke gjør det mulig å ivareta sykehusets samfunnsoppdrag. Derfor stemte de mot budsjettforslaget.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana

En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.

Motivet bak skytingen i Finland er fortsatt uklart

Den finske 18-åringen som natt til lørdag drepte to personer og skadet syv i byen Hyvinge sa at han skulle hjem, men begynte i stedet å skyte vilt rundt seg.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger