-
Nye regler for både offentlige og private parkeringsselskaper kommer neste år - hvis alt går etter planen.FOTO: STEIN J. BJØRGE
Vil ha nytt P-regime
Private parkeringsselskaper skal ikke lenger kunne fastsette bøtene selv. De må belage seg på at de i fremtiden må ha godkjenning for å drive i bransjen.
AV: arnfinn mauren
Les også:
Etter seks år er arbeidet med å få på plass nye, felles regler for parkeringsbransjen i ferd med å gi resultater.
- Det blir et totalt nytt regelverk, sier daglig leder Egil Østvik i Norges Parkeringsforening (Norpark).
Foreløpig er det ikke kommet noe offisielt fra Samferdselsdepartementet, men de ulike forslagene begynner nå å bli kjent i både bransjen og blant forbrukerorganisasjoner. Formålet med endringene er at hele parkeringsbransjen, både offentlige og private selskaper, skal legges under samme regelverk - for å få bort «cowboyene» i bransjen.
- Vi er glade for at det nå ser ut til å bli ryddet opp i bransjen, sier juridisk seniorrådgiver Sverre Åril i Forbrukerombudet.
Innstillingen fra arbeidsgruppen – som til syvende og sist skal behandles av Stortinget – kommer til å inneholde konkrete forslag om gebyr- og avgiftsnivå, konsesjonsordning og regler for parkering for funksjonshemmede og personer med el-biler. Dette er noen av forslagene:
Arbeidsgruppen er i sluttfasen, og rapporten fra den skal etter planen legges frem før nyttår. Samferdselsdepartementet, som har nedsatt gruppen, ønsker imidlertid ikke å kommentere enkeltheter og detaljer i arbeidet før det foreligger en ferdig rapport fra gruppen.
Styreleder Pål Gleditsch i Norpark, som sitter i arbeidsgruppen, bekrefter imidlertid hvilken vei det går. Det kommer et forslag om et avgifts- og gebyrnivå som alle selskaper må følge. I dette systemet vil det være differensierte kontrollsanksjoner, avhengig av alvorlighetsgraden. Det vil si at det blir lavest gebyr for å ikke ha trukket billett på en gratis parkeringsplass - og dyrest for å ha parkert på en plass reservert for funksjonshemmede.
- Sammenlignet med dagens nivå, vil noen sanksjoner bli lavere enn i dag og andre vil bli høyere, sier han.
Omstridt
Etter det Aftenposten forstår, skal det være samstemmighet blant de største private parkeringsselskapene og de offentlige parkeringsselskapene om kursen som nå legges. Frontene står mellom parkeringsbransjen på den ene siden og forbrukermyndighetene og brukergruppene på den andre. Parkeringsavgifter for funksjons- hemmede, som i dag kan stå gratis, er trolig det mest omstridte forslaget. Og der det hersker størst uenighet innad i arbeidsgruppen.
- Vi er svært avvisende til - og skuffet - over forslaget. Mange funksjonshemmede er avhengige av å bruke bil. Den dagen all offentlig kommunikasjon er tilgjengelig for alle funksjonshemmede, kan vi diskutere et slikt forslag. Men nå vil vi ikke akseptere det, sier assisterende generalsekretær Jarl Ovesen i Funksjonshemmedes Fellesorganisasjon.
Les også
Siste fra seksjon
-
La på svøm etter utforkjøring på E6
To menn lekte katt og mus med politiet i Steinkjer.
27 mai 2012 14:41
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana
En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.
Motivet bak skytingen i Finland er fortsatt uklart
Den finske 18-åringen som natt til lørdag drepte to personer og skadet syv i byen Hyvinge sa at han skulle hjem, men begynte i stedet å skyte vilt rundt seg.


Kommentarer