-
Justisminister Grete Faremo under fredagens pressekonferanse om voldsoffererstatninger.FOTO: SCANPIX
Vil heve grensen for voldsoffererstatning
Regjeringen foreslår å heve den øvre grensen for voldsoffererstatning fra 3,2 til 4,75 millioner kroner.
AV: NTB
Justisminister Grete Faremo (Ap) opplyste på en pressekonferanse fredag at regjeringen foreslår endringer i voldsoffererstatningsloven og straffeprosessloven.
Ett av forslagene er å heve den øvre grensen for voldsoffererstatning fra 40 til 60 G, og at denne skal kunne fravikes i særlige tilfeller.
I rene kroner betyr det at erstatningen økes fra 3,2 til 4,75 millioner kroner.
Endringene får virkning for erstatningskrav etter straffbare forhold skjedd etter 1. januar 2011, og vil dermed få betydning for ofrene etter terrorangrepene 22. juli.
Bistandsadvokat Mette Yvonne Larsen mener dette er et stort steg i riktig retning, men skulle aller helst sett at taket ble fjernet.
– Det er ikke behov for et tak, fordi folk bør ha krav på full erstatning. Men her kommer man langt på vei for de fleste ofre.
Det forventes det samlede tallet søknader om voldsoffererstatning etter 22. juli vil komme opp i rundt 2.000.
Les også
Siste fra seksjon
-
La på svøm etter utforkjøring på E6
To menn lekte katt og mus med politiet i Steinkjer.
27 mai 2012 14:41
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana
En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.
Motivet bak skytingen i Finland er fortsatt uklart
Den finske 18-åringen som natt til lørdag drepte to personer og skadet syv i byen Hyvinge sa at han skulle hjem, men begynte i stedet å skyte vilt rundt seg.

