Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Ryddearbeidet etter «Full City» starter opp igjen. Her er geolog Sven Dahlgren på befaring utenfor Langesund.

    FOTO: SIGNE DONS

Vinteren fjernet ikke oljen fra «Full City»

Vinteren har vært sørgelig stormløs for aksjonsgruppen som leder arbeidet med å rydde opp etter «Full City»-ulykken. Fjerning av oljerester i fuglereservatene haster.

Les også:

–Vi hadde håpet på mer vind og storm i vinter, men det fikk vi ikke.

Rådgiver Silje Berger i Kystverket kikker bortover det svartflekkede berget i Krogshavn utenfor Langesund i Telemark. Etter at olje fra lasteskipet «Full City» slo inn over land i august i fjor startet en av de mest kostbare oljeopprydningsaksjonene i Norges historie.

Fjellet måtte skrapes, spyles, børstes og strøs med bark og torv. Senhøstes ble området stengt for ferdsel i en periode. Håpet var at vinteren skulle skure og rense videre. Men den strenge kulden har i stedet lagt lokk over strandlinjen. Fortsatt glinser det svart i sprekker og under steiner flere steder, og regningen, som ifølge Kystverkets tall har kommet opp i 200–250 millioner kroner, er slett ikke ferdigskrevet.

Frisk fisk.

–Da er vi oppe i 31 dagsverk?

Roger Nilsen fra kystverket og Jan Kristoffersen fra Interkommunalt utvalg mot akutt forurensning Telemark (IUA Telemark) går over svabergene meter for meter og teller hvor mye jobb som gjenstår. Fortsatt må oljeflekker skrapes bort, på stranden ligger det svarte klumper av olje blandet med sand og gress, og disse må rakes opp og fjernes.

Men med tanke på at det er knapt 8 måneder siden hele fjorden her var svart av olje, og slamsugere var i arbeid innerst i viken, har det skjedd mye på kort tid: Fisken er friskmeldt, skalldyrene likeså. De siste prøvene av blåskjell viser ennå forurensning, så her trengs videre oppfølging.

Stranden og vannet må også testes på nytt før badesesongen kan åpnes, men Roger Nilsen mener vannsirkulasjonen rundt stranden er god. Han kaster en tangklase på sjøen for å se om det dukker opp karakteristiske blå flekker av oljerester, men rensearbeidet består testen.

–Ikke noe «blue shine».

Verre for fuglene.

Dessverre er det mer som gjenstår andre steder. På Stråholmen ligger det eneste fuglereservatet som er undersøkt så langt, og der er tilstanden verre enn her. Slike reservater har høyest prioritet i opprydningsarbeidet, men det begynner å haste. Fuglene er på vei tilbake, og fra 15. april er det ferdselsforbud på Stråholmen og lignende steder. Etter dette må forstyrrelse i hekkeområder veies nøye opp mot eventuelle videre tiltak. Hva oljerestene kan medføre av skade for fuglene, er høyst usikkert. Kanskje vil skrapende og spylende mennesker utgjøre en større trussel.

Tankevekker.

Etter Full City-forliset har mange ropt opp om bedre oljeberedskap langs kysten. Og regiongeolog Sven Dahlgren mener det er viktig å tenke over hva Full City-ulykken kan lære oss.

–Dette utslippet var ikke spesielt stort. Jeg ser med skrekk på hva et tilsvarende eller større utslipp i Oslofjorden ville ført til! Der er bergartene mange steder som svamper, og de ville suge til seg mye mer olje enn svabergene her. Hvis noe lignende skjer der, må man gjøre alt i verden for å hindre utslippet i å nå land.

Langtidseffekt.

Under ryddearbeidet ved Langesund, får man en forsmak på hvordan dette ville være: Noen steder er berget så porøst, at det ikke tåler høytrykksspyling. Strålen ødelegger rett og slett overflaten.

Dahlgren kikker på en svart flekk gjennom en lupe.

–Her kan man se hvordan det setter seg i porene.

Over tid, med skiftende temperaturer, kan oljen svettes ut igjen av berget, og ekspertene vet ikke riktig hva dette kan føre til av ny forurensning. Det vil variere fra sted til sted, fra utslipp til utslipp.

I løpet av kommende uke håper fagfolkene å ha god oversikt over hva som må gjøres for at sørlandskysten igjen skal være trygg for folk og fugl, og deretter håper Jan Kristoffersen de kan begynne på siste innspurt i opprydningen.

–Vi håper å bli helt ferdige til sommeren. Denne sommeren.

Les også

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra seksjon

31. juli 2009: Det Panama-registrerte lasteskipet Full City går på grunn på Såstein utenfor Langesund. Skipet har 1120 tonn diesel om bord, og 300 tonn lekker ut. Oljen når land i Vestfold, Telemark og Aust-Agder. Arbeidet med å begrense skadene av oljen starter umiddelbart. 18. august 2009: Havaristen trekkes av grunn. I september slepes den til verksted i Sverige. Mars 2010: Opprydningsarbeidet langs kysten tas opp igjen etter vinteren. 12. april 2010: Rettssaken mot skipets kaptein og styrmann begynner. De er tiltalt for brudd på forurensningsloven og skipssikkerhetsloven.

Relaterte bilder

Silje Berger fra Kystverket sjekker hvor mye ryddearbeid som står igjen etter ulykken i fjor sommer. FOTO: SIGNE DONS

FOTO: J¿rgensen, Roland

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana

En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.

Motivet bak skytingen i Finland er fortsatt uklart

Den finske 18-åringen som natt til lørdag drepte to personer og skadet syv i byen Hyvinge sa at han skulle hjem, men begynte i stedet å skyte vilt rundt seg.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger