Mest delt
Skilsmissebarnas skjulte sorg
Oljen deler industrien i to
Forbyr salg av barnegrøt
Ingeniørstudentene vasser i jobbtilbud
Barn nektes hjelp
Barn og unge som har vært utsatt for grove overgrep og omsorgssvikt, nektes psykologhjelp av egne foreldre. Flere hundre rammes hvert år, sier fagfolk.
AV:
Publisert:
Oppdatert:
Barn og unge som er under omsorg av barnevernstjenesten har ofte omfattende og sammensatte vansker og stort behov for psykiske helsetjenester. Foreldre som er fratatt daglig omsorg, har i dag full rett til å forhindre at barna får psykologhjelp.- Dette fører til at en gruppe alvorlig psykisk belastede barn ikke får den hjelpen de trenger fordi foreldre i flere tilfeller motsetter seg dette, sier Camilla Voss, faglig leder ved RBUP Vest.Loven om psykiske helsevern krever at de med foreldreansvar skal samtykke dersom barna skal få psykiatrisk undersøkelse eller psykologhjelp.- Hvor mange barn opplever at foreldre forhindrer psykologundersøkelser?- Det dreier seg ganske sikkert om 1 til 2 prosent av dem som er innom Barne- og ungdomspsykiatrisk poliklinikk (BUP), antyder Voss, som støtter seg til antagelser fra flere fagfolk.Ifølge SINTEF Helse var drøyt 34 000 barn innom BUP'ene i 2004. Dermed vil 340 til 680 barn - slik fagfolk erfarer - oppleve at foreldre motsetter seg psykologundersøkelser.
Mest belastet.
I et ferskt skriv til Sosial- og helsedirektoratet påpeker Regionsenter for barn og unges psykiske helse at mange barn under omsorg er traumatisert, mishandlet, misbrukt og utsatt for grov omsorgssvikt.I brevet undertegnet Voss og Toril Havik, leder for barnevernets utviklingssenter på Vestlandet, blir direktoratet bedt om å revurdere loven.- Svært mange barn og unge i fosterhjem og institusjoner har omfattende psykiske vansker. Det er uheldig og urimelig at foreldre som har vist sviktende evne, kapasitet og kompetanse til å fange opp og vurdere barnets tilstand og behov, skal bestemme om barnet trenger behandling, sier Havik.- Vi ser oftere tilfeller hvor barnet, enten det er institusjon eller i fosterhjem, trenger hjelp. Problemet er at foreldre i noen tilfeller har vært vanskelig å få tak i og noen ganger motsetter seg at barnet får hjelp, understreker Gro Christensen Peck, direktør for barne- og ungdomspsykiatrien i Stavanger.Incest.
I et tilfelle overtok barnevernet i Rogaland omsorgen for en jente som man mente var utsatt for incest. Jenta trengte psykologhjelp, men faren som skal ha utført overgrep, motsatte seg dette.- At begge foreldre skal samtykke er problematisk. Ofte er det konflikt blant foreldre og ofte kan den ene parten være sterkt i mot av man søker psykologhjelp, sier sjefpsykolog Jan Skjerve ved poliklinikk for barn ved det psykologiske fakultet.- Det er klart at dette er et kjempedilemma hvor ulike hensyn og ulike lovverk kolliderer, sier avdelingsdirektør Marit Gjærum i Barne-, ungdoms- og familiedirektoratet.- Uheldig.
Problemstillingen er ikke ny, ifølge Gjærum, som har lang erfaring fra både psykisk helsevern og barnevernet.- Det er uheldig at barna ikke får en type hjelp som noen ser at barnet trenger, men samtidig må vi holde oss innenfor de rammene lovverket gir, sier Gjærum.- Vi ber om at departementet samkjører regelverket slik at barnevernet også kan samtykke til psykologisk undersøkelse og behandling, sier rådgiver Frøydis Heyerdahl hos Barneombudet.Les også
Siste fra seksjon
-
Krever granskning av norske bombe- mål i Libya
Minst 60 sivile ble drept i løpet av fem ulike bombeangrep av NATO-fly i Libya, ifølge undersøkelser gjort av Human Rights Watch. Norge blir bedt om å gi innsyn bombevideoer foran historisk rettssak.
10 februar 2012 23:48
