Vil avvikle statskirken
Likestillingsombud Kristin Mile blir ny generalsekretær i Human-Etisk Forbund. Hun vil avvikle statskirken og styrke alternative kirkelige seremonier.
- Jeg tror svært mange mennesker har behov for en seremoni eller en rituell markering ved livets ulike faser. Det har med tradisjon og fellesskap å gjøre, men seremoniene kan oppleves minst like verdifulle og stemningsfylte i regi av Human-Etisk Forbund som i en kirkelig ramme.- Vi ser at jo flere som blir klar over alternativene, jo flere benytter seg av dem, sier Kristin Mile.
Ikke-religiøs.
I går ble de ansatte i Human-Etisk Forbund informert om at hun tar over i begynnelsen av februar. Hun og karakteriserer seg selv som ikke-religiøs. - Mennesket kan utmerket godt klare seg uten religiøse forestillinger. Jeg har en tro på mennesket selv, dets egenverdi, evner og muligheter, og jeg ser et godt styringsredskap i menneskerettighetene.- Fra denne posisjonen ønsker jeg også å kjempe for full likestilling og likebehandling av tros- og livssynssamfunn. - 85 prosent er medlemmer i statskirken. Bør ikke kristendommen da få en særegen stilling? - Nei, i spørsmål om likebehandling og menneskerettigheter kan ikke flertallet diktere et mindretall. Bare ved avvikling av alle bindingene mellom stat og kirke kan det etableres full likestilling. - Hvilken betydning har det for deg at du på et vis holder deg til likestillingsområdet?- Svært mye. I min nye stilling kan jeg kombinere den kompetansen jeg har opparbeidet meg - i blant annet diskrimineringsspørsmål - med mine egne livsoppfatninger. Samtidig kan jegfortsatt være aktiv i samfunnsdebatten.- Hvilket negativt regnskap etterlater du deg som likestillingsombud?- Det er ennå et stykke igjen til full likestilling på arbeidsmarkedet. Makten ligger hos mennene.- Og det positive?- At det er blitt vesentlig større oppmerksomhet omkring arbeidet for både kvinner og menns rettigheter.- Du har to barn, hva ville du si om den yngste kom og krevde kirkelig konfirmasjon?- Jeg ville nok tatt en grundig prat. Men var det snakk om ekte overbevisning, ville jeg selvsagt godtatt det. Ungdom må selv få velge religion og livssyn, sier Mile.Les flere innenrikssaker fra Aftenposten her
∨ annonse
På forsiden nå
Avtroppende Venstre-leder Lars Sponheim blir i dag utevnt til Fylkesmann i Hordaland. Nestleder i Høyre, Erling Lae, får jobben i Vestfold. Les saken
Bor på gata i Genova:
Voldtatt og traumatisert under flukt fra hjemlandet. Var under behandling i Norge. Kastet ut med seksåring.
OLJEFONDETS INVESTERINGER I ISRAEL
- Dette viser at Norge fortsetter å tjene penger på ulovlige bosetninger, mener Norsk Folkehjelp. Les saken
Oppdatert: 15.12.05 kl. 08:00 Publisert: 15.12.05 kl. 00:01
Fakta:KRISTIN MILE
Utdannelse: JuristYrke: LikestillingsombudAlder: 49 årSivil status: To barn, giftHuman-Etisk Forbund: Livssynsorganisasjon med over 67 000 medlemmer. Stiftet i 1956. Ca. 140 fylkes- og lokallag.
JuristYrke: LikestillingsombudAlder: 49 årSivil status: To barn, giftHuman-Etisk Forbund: Livssynsorganisasjon med over 67 000 medlemmer. Stiftet i 1956. Ca. 140 fylkes- og lokallag.
Bilder:

OLAV URDAHL
∨ annonse
Mest lest
Søk i skattelister

Siste fra nyheter
∨ annonse
Siste fra sport
Siste fra kultur