Mest delt
Nå forsvinner Collett og Vinje
Ingeniørstudentene vasser i jobbtilbud
Oljen driver industrien oppover
Lokker Oslo-familier med gratis enebolig
Alkohol gjør deg 13 ganger mer voldelig
Drikker du alkohol, øker sannsynligheten 13 ganger for at du skal utøve vold, viser en ny svensk undersøkelse.
AV:
Publisert:
Oppdatert:
I en studie som blir publisert i januarutgaven av tidsskriftet Addiction, fremholder forskeren at risikoen for å utøve vold er langt mindre ved inntak av cannabis, amfetamin og såkalte benzodiazepiner, som Rohypnol og Valium. Studien baserer seg på intervjuer av 133 svensker, de aller fleste dømt for vold. - Risikoen for å utøve vold stiger kraftig dersom man har drukket alkohol i løpet av de siste 24 timene. Sannsynligheten for å utøve vold er 13 ganger høyere enn om man ikke har drukket alkohol, sier dr. med. Ulrika Haggård-Grann ved Karolinska Institutet i Stockholm.- Det som er unikt med studien er at vi har benyttet en ny demologisk metode. Sannsynligheten for å utøve vold, regner vi ut for hvert individ, og vi har justert i forhold til blant annet sosioøkonomiske faktorer, faktorer knyttet til barndommen og andre forhold. På den måten regner man ut en total voldsrisiko for hele gruppen, forklarer Haggård-Grann til Aftenposten.- Hvordan spiller størrelsen på alkoholinntaket inn?- Vi har ikke kvantifisert alkoholkonsumet, men det er all grunn til å anta at økt alkoholkonsum også gir økt sannsynlighet for voldsutøvelse, sier Haggård-Grann. Flere av deltagerne hadde en psykiatrisk diagnose og de aller fleste voldshandlingene rammet bekjente av gjerningsmannen.
Aggressive tendenser.
- Tilgjengelig forskningsmateriale viser klart at alkohol kan utløse aggressive tendenser og at det er en sammenheng mellom vold og alkohol inntak, sier forskningssjef Sturla Nordlund i Statens institutt for rusmiddelforskning (Sirus).Nordlund påpeker at det er mange teorier om hva som utløser selve volden.- Man går gjerne på fest med alkohol innabords for å være tøffere. Noen mener alkohol brukes som unnskyldning for å utøve vold og det kan være ulike situasjoner hvor alkohol spiller en ulik rolle. Man vet også at det er en overhyppighet av vold i og rundt skjenkesteder, sier Nordlund.- En god del internasjonale undersøkelser peker i samme retning. Sannsynligheten for at vold skal forekomme er klart økende om voldsutøver er påvirket av alkohol. Har også offeret drukket, øker sannsynligheten ytterligere, sier Sirus-forsker Ingeborg Rossow.Bruk av illegale stoffer har økt i Norge, men alkohol er fremdeles det suverent mest utbredte rusmiddelet.- Når alkoholkonsumet øker, så ser vi også en økning av meldte voldstilfeller til politiet, sier Rossow.Fyll og bråk.
Ved Legevakten i Bergen er tendensen klar, fredag og lørdag er pågangen av voldsofre størst. Fyll og bråk går hånd i hånd:- Ca. 70 prosent av de mannlige voldsofrene, de fleste i aldersgruppen 15- 24 år, hadde drukket alkohol, sier overlege Knut Steen ved Legevakten i Bergen. Han tok nettopp doktorgraden på voldsregistreringer ved Legevakten i Bergen. Hans undersøkelser viser at 70 prosent av tilfellene aldri blir anmeldt. Få dager før nyttårsaften kommer politiinspektør Terje Kristiansen, sjef for vold og sedelighetsavsnittet ved Oslo politidistrikt, med en klar melding:- Det er ingen tvil om at det er en sammenheng mellom alkoholinntak og vold. Og alkoholbruken er som kjent høyere i tilknytning til høytidene, sier han.- Unge menn er mest utsatt, mens eldre kvinner som bekymrer seg mest, har minst grunn til å frykte for eget liv og helse.Les også
Siste fra seksjon
-
Narkokurer hjalp politiet. Fikk likevel ti års fengsel.
Mottakeren av partiet med 6,9 kilo heroin ble dømt til 15 års fengsel. Kurereren samarbeidet med politiet og fikk straffrabatt.
10 februar 2012 01:01
Relaterte bilder
- Man går gjerne på fest med alkohol innabords for å være tøffere, sier forskningssjef Sturla Nordlund i Statens institutt for rusmiddelforskning (Sirus). FOTO: ARASH A. NEJAD
