Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Ulv skal ha drept 45 hunder

Aurskog-Høland i Akershus og Rømskog og Marker i Østfold har søkt om fellingstillatelse for ulv i de tre kommunene.

En ulvetispe - omtalt som «den gamle alfatispa» - er mistenkt for å ha tatt 45 av 49 hunder som hevdes å være drept av ulv i dette distriktet.

- I det siste har ulven tatt ytterligere tre jakthunder. Mye tyder på at dette dreier seg om den gamle alfatispa, skriver ordførerne i de tre kommunene i søknaden til Direktoratet for naturforvaltning (DN).

Søknaden er ennå ikke behandlet, får NTB opplyst i DN.

Fungerende ordfører Kari Mikkelrud i Aurskog-Høland, ordfører Kari Pettersen i Rømskog og ordfører Stein Erik Lauvås i Marker skriver at angrep på hund «skaper svært stor frykt for ulv».

- Mange unnlater å jakte eller bedrive andre friluftsaktiviteter i området av frykt for å miste hunder eller av frykt for eget eller barns liv. Dette medfører forringelse av livskvaliteten da disse aktivitetene er forbundet med sterke tradisjoner i området, heter det i brevet til DN.

En annen søknad om ulvefelling ligger nå til avgjørelse i Miljøverndepartementet, etter at DN har avslått søknaden om felling av en ulveflokk i Elverum.

Les også

Kommentarer

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

Disse sauene på Bjørkelangen i Aurskog ble også trolig drept av ulv. FOTO: ROLF ØHMAN

Denne ulven, som ble observert på kort hold i Elverum for et par år siden, var lite redd folk. Nå skaper en ulvetispe frykt i Akershus og Østfold. FOTO: VEGARD MOBERGET/SCANPIX

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger