Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Slo barna i Guds navn

13-barnsfaren mente han bare fulgte Bibelens bokstav om å tukte sine barn. Nå må han sone fire måneder i fengsel for systematisk mishandling av barna med bjørkeris og slag.

Overgriperen (52) og hans kone var tidligere med i Den kristelige menighet, bedre kjent som Smiths venner.

Men han fortsatte den voldelige barneoppdragelsen også etter at de forlot sekten, ifølge dommen fra Oslo tingrett. Mishandlingen pågikk i 14 år, frem til 2002.

Den nå separerte familiefaren hevdet i retten at han bare hadde gjort som forstanderne i menigheten hadde befalt, og at han så på det å slå med kleshengere, lampeledninger, tommestokker og bjørkeris som «uttrykk for kjærlighet til barna».

Som regel fikk barna ris og juling etter at mor hadde ringt far på jobb og klaget. Flere av barna forklarte i retten at denne ventetiden var svært belastende.

De fleste barna ble regelmessig slått fra de var små til de var 12-14 år gamle, men tiltalen omfatter bare de 11 eldste.

Faren lot dem som regel beholde underbuksene på, men spurte ofte om de skulle ha gymnastikk dagen etter, da han trolig fryktet at voldsbruken skulle bli oppdaget.

Flere nyheter: Siste 100 saker

Les også

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

52-åringen ble dømt i Oslo tingrett. FOTO: OLAV URDAHL (ARKIVFOTO)

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger