Mest delt
Døde menns teorier
Betalte 350 mill. i svart lønn
Pompeii fra 1. verdenskrig
Cannabis blir medisin i Sverige
-
Politidirektør Ingelin Killengreen kaller inn til samarbeid mellom fire politidistrikter, Økokrim og Kripos. Sammen skal de skape en felles plan for å knekke gjengmiljøene.FOTO: Heiko Junge / SCANPIX
- Skal knekke gjengene
Politidirektør Ingelin Killengreen varsler et krafttak mot gjengkriminalitet.
AV: nina lødemel, randi randi johannessen buckley
Politidirektør Ingelin Killengreen kaller inn til krisemøte og vil diskutere samlet strategi i kampen mot de kriminelle gjengene.
Økokrim, Kripos og ledelsen i fire politidistrikter er innkalt til politidirektør Ingelin Killengreen på mandag.
Felles innsats
- Gjengmedlemmene bor ikke bare i Oslo. Derfor har politidirektoratet innkalt politidistriktene i Oslo, Follo, Romerike og Asker og Bærum i tillegg til Kripos og Økokrim til møte for å drøfte temaet og gå inn i arbeidet med felles innsats. Det betyr et krafttak mot gjengmiljøene, sier Killengreen til Aftenposten.no.
Kripos og Økokrim trekkes inn for deres kompetanse innen organisert og økomisk kriminalitet, noe Killengreen mener er svært viktig.
- Vi ønsker en helhetlig innsats, og vurderer i tillegg om vi kan omprioritere penger vi disponerer til formål knyttet til denne typen kriminalitet, sier hun.
Hardt trykk
Hun antyder likevel at hardt trykk over lang tid er det mest effektive middelet politiet kan bruke mot gjengkriminalitet.
- Gjengkriminalitet er ikke noe nytt, men det vi har gjort de senere årene, er å ha en bred innsats mot deler av gjengmiljøene som har hatt god effekt. Dette gjelder spesielt de kriminelle MC-miljøene, men også andre miljøer, sier Killengreen til Aftenposten.no.
Hun sier at grepene har hatt god effekt, selv om det i perioder har vært tøft.
- For at tiltakene skal ha effekt forutsettes det at vi klarer å holde hardt og vedvarende trykk i arbeidet, noe som er en stor utfordring, sier hun.
Vil fotfølge medlemmene
Politidirektøren sier at politiet trenger flere ressurser for å kjempe mot gjengene.
– Det vil kreve forsterket innsats, og ressursene er det politikerne som gir oss, sier politidirektøren til NTB
Killengreen sier politiet vet hvem de fleste medlemmene av gjengene er. Derfor handler det om å fotfølge medlemmene og ha null toleranse for alle brudd på lover og regler.
Les også
Siste fra seksjon
-
Brøytesjåfør så mann forfølge 77-åring
Kvinnen som ble overfalt, ranet og trolig voldtatt på Korsvoll i Oslo for én uke siden, avhøres i ettermiddag.
13 februar 2012 14:57
