Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Blitz, Omod og afrikanske organisasjoner arrangerte i går en punktdemonstrasjon utenfor Justisdepartementet, og leverte brev til statssekretær Terje Moland Pedersen (med ryggen til).

    FOTO: HANS O. TORGERSEN

Stoler ikke på politigranskerne

Minst tre personer er blitt kvalt under politipågripelser i Norge. Nå krever flere organisasjoner en egen observatør under granskingen av dødsfallet i Trondheim.

Et protestbrev mot politivold ble i går overlevert statssekretær Terje Moland Pedersen i Justisdepartementet. Organisasjonen Mot Offentlig Diskriminering (Omod) krever egen observatør under granskingen, etter at en 48 år gammel mann av nigeriansk opprinnelse døde etter en pågripelse i Trondheim sist torsdag.- Vi har ikke tillit til Spesialenheten for politisaker, skriver Omod i en pressemelding. 48-åringen døde etter at en politimann brukte et halsgrep på ham. Halsgrep er ikke noe man lærer på Politihøyskolen. Studentene lærer i stedet at slike grep kan være farlige og at man må slippe etter maksimalt ti sekunder. Med dette siste dødsfallet, har minst tre personer dødd etter at politifolk har brukt halsgrep. Allerede i 1991 sendte Justisdepartementet ut et rundskriv om at halsgrep var forbudt i politiet, etter at en 18 år gammel gutt døde i Bærum i 1990. Men grepet er i dag tilatt igjen. I Trondheim har politimannen forklart at han måtte ta et halsgrep for å få kontroll på 48-åringen, slik at han og kollegaen kunne få satt håndjern på ham. "Jeg kveler ham" skal politimannen ha ropt, ifølge vitner. Han slapp grepet etter kort tid, mellom noen sekunder og et halvt minutt.Noen minutter senere besvimte 48-åringen. Politifolkene sjekket da at han hadde puls.

Puls, men ikke pust.

Ifølge flere medisinske eksperter som Aftenposten har vært i kontakt med, er det vanlig at hjertet fortsetter å slå etter at en kvalt person har sluttet å puste. Han vil dermed fortsatt ha puls, selv om han er i ferd med å dø. Livreddende førstehjelp kan i så fall være munn- mot munnmetoden. Den foreløpige obduksjonsrapporten etter dødsfallet i Trondheim sier:"Bloduttredelsene, sammenholdt med funn av punktblødninger i øynenes bindehinner, tyder på at dødsårsaken kan skyldes kvelning. Det er imidlertid mulig at mekanisk press mot halsen kan ha utløst hjertestans via nervøse mekanismer".Etter at 48-åringen besvimte, valgte politifolkene å kjøre ham til St. Olavs Hospital i politibil, i stedet for å vente på ambulansen.

Stabilt sideleie.

- De kjørte utrykning og var fremme på sykehuset etter syv minutter. Politifolkene har opplyst at de la ham i stabilt sideleie og at de jevnlig sjekket pulsen hans, forteller etterforskningslederen, advokat Arve Opdahl i Spesialenheten for politisaker.14 minutter etter ankomsten til sykehuset, ga en av politifolkene beskjed til operasjonssentralen om at 48-åringen hadde "mulig hjertestans".

Les også

Siste fra seksjon

  • Miljøfartsgrense på 70 km/t året rundt

    Regjeringen vil at dagens miljøfartsgrense på 60 km/t i vinterhalvåret skal erstattes av 70 km/t hele året. NAF reagerer kraftig på dette, og mener det har gått politisk prestisje i saken.

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger