Utskrift er sponset av InkClub InkClub

– Uakseptabel trussel

UD reagerer skarpt på at Irans ambassadør truer med «konsekvenser» dersom Stortinget gjennomfører et planlagt møte med en iransk opposisjonsleder.

– Ingen ambassadør har noe med hvem norske politikere skal møte. Det er helt uakseptabelt, sier statssekretær Raymond Johansen (Ap) i Utenriksdepartementet til TV 2. Han gjør det klart at Norge ikke lar seg presse, og tar heller ikke trusselen om «konsekvenser» på alvor. – Trusselen er at dette møtet kan få betydning for forholdet. Nå har jo ikke vi noe varmt og elskverdig forhold til Iran. Vi har et profesjonelt forhold med ambassader i hverandres land. Jeg kan ikke se at dette her har noen som helst betydning, sier Johansen.

Truet i møte

Den iranske ambassadøren ringte torsdag til Stortinget, kort tid etter at utenrikskomiteens medlemmer fikk en e-post som bekreftet møtet med den kjente opposisjonslederen Maryan Rajavi, skriver VG. Ambassadør Abdul Reza Faraji Rad ba leder av utenrikskomiteen Olav Akselsen (Ap) om et hastemøte. Under møtet som fant sted på Stortinget fredag, kom ambassadøren med trusler om alvorlige konsekvenser for forholdet mellom Norge og Iran dersom Stortinget gjennomførte møtet med opposisjonslederen.

Gir ikke etter

Olav Akselsen gjør det klart at møtet vil finne sted: – Det er helt uakseptabelt å forsøke å presse Stortinget til å forlate sin praksis med åpne dører for dem som vil snakke med oss. Vi gir selvsagt ikke etter for slikt press, sier Akselsen til VG. Stortingets sikkerhetssjef Gerrit Løberg sier til VG at han kommer til å ta opp saken med Politiets Sikkerhetstjeneste (PST).

Gjort sin plikt

Den iranske ambassadøren i Norge avviser kritikken og mener bare at han gjorde sin plikt da han prøvde å stoppe møtet. – Når to land har gode forbindelser politisk og økonomisk, og mer enn 50 norske bedrifter er aktive i Iran, så forventer vi ikke noe slikt som dette, sier Rad til TV 2. Til VG Nett sier han at han har gjort sin plikt som ambassadør. – Det vil opprøre mange mennesker i Iran. De kan sette et press på den iranske regjeringen, som kan påvirke forholdet til Norge, sier Rad.

Les også

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

Ambassadør Abdul Reza Faraji Rad forsøkte å presse stortingskomité til å droppe planlagt møte. FOTO: KNUT FALCH/SCANPIX

Vi har jo ikke vi noe varmt og elskverdig forhold til Iran, sier statsekretær i UD, Raymond Johansen. FOTO: ERLEND AAS/SCANPIX

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger