Mest delt
- Fukt i huset like farlig som passiv røyking
Ungdom drikker som foreldrene
- Jarle Andhøy har ført oss bak lyset
Smarte strømmålere i alle hjem
-
Denne Mercedesen ble stjålet hos den norske forhandleren Bertel O. Steen og gjenfunnet i Slovakia ved hjelp av chassisnummeret. Den var registrert på vanlig måte i Slovakia.FOTO: POLITIET
Bilbande avslørt
Omfattende telefonavlytting har avslørt en bande som stjal luksusbiler i Norge på bestilling. Bilene ble solgt i Slovakia.
AV:
Publisert:
Oppdatert:
Sentralt i ligaen står en 43 år gammel Oslo-mann. Han er kanskje den i Norge som er dømt flest ganger for grove tyverier. Mens han sonet den siste dommen på seks års fengsel planla han de omfattende biltyveriene sammen med en slovakisk medfange som senere ble utvist fra Norge.
Vestkantbanden.
43-åringen var leder for den såkalte vestkantbanden som sto bak en rekke tyverier og innbrudd på Oslos vestkant for noen år siden.Bilbandens opplegg var både enkelt og innbringende: Slovaken tok opp bestilling på luksusbiler i hjemlandet, 43-åringen og et par medhjelpere stjal bilene hos norske forhandlere og kjørte dem umiddelbart ut av landet. Et sted i Europa overtok slovaken og kjørte bilene videre til Slovakia. Her ble de registrert og solgt med stor fortjeneste.Statsadvokat Pål K. Lønseth ved det nasjonale statsadvokatembetet for bekjempelse av organisert kriminalitet har nå tiltalt 43-åringen for tyveri av 22 luksusbiler til en verdi av minst seks millioner kroner. Beløpet er trolig langt høyere fordi de fleste av bilene har en nypris rundt en halv million kroner.Den dyreste bilen som er nevnt i tiltalen er en BMW 745 som koster 765 000 kroner i utsalg i Norge. Billigst er to Skodaer til 170 000 kroner, men de hører til unntakene. De mest populære bilmerkene for øvrig var Mercedes og Saab. I tillegg sto banden bak tyveri av to båter. Her ble samme opplegg fulgt - båtene ble stjålet hos norske forhandlere og straks fraktet på henger til Slovakia.Bestilte tyverier.
Bilene som ble stjålet var dels registrert, dels uregistrert i Norge. Det hørte med til opplegget at banden også forsynte seg med skilter og vognkort fra samme type biler med samme farge. Det var derfor bare chassisnummeret på hver enkelt bil som avslørte at den var stjålet.Tyveriene fant sted fra april 2004 - kort tid etter at 43-åringen slapp ut fra soning - og frem til september i fjor. Det var slovakisk politi som kom på sporet av banden og varslet Kripos i Oslo. Den norske forgreningen ble avdekket ved hjelp av omfattende kommunikasjonskontroll, spesielt telefonavlytting. - Utskriftene fra kommunikasjonskontrollen utgjør en stor del av bevismaterialet i saken. Her går det frem at bilene nærmest ble tatt etter bestilling fra Slovakia, sier statsadvokat Lønseth. Han berømmer det gode samarbeidet mellom norsk og slovakisk politi under etterforskningen av saken.Den slovakiske hovedmannen og to medhjelpere sitter i varetekt i Slovakia. De vil få sine saker avgjort i hjemlandet.Nekter.
To menn på henholdsvis 30 år og 33 år er tiltalt for å ha begått enkelte av biltyveriene sammen med hovedmannen og kjørt bilene ut av landet. 30-åringen har avgitt delvis tilståelse. Han er dømt flere ganger tidligere for vinningsforbrytelser. 33-åringen nekter for å ha gjort noe straffbart. Han har et noe mer ubeskrevet rulleblad.43-åringen nekter straffskyld og har ikke vært villig til å forklare seg til politiet. Politiet mener at han i tillegg til tyveriene står bak et effektivt opplegg for å hvitvaske pengene han tjente på tyveriene: Han opprettet en antikvitetsbutikk i Uranienborgveien i Oslo. Antikvitetene mener politiet ble kjøpt med kriminelle penger.Hovedmannens 40 år gamle kjæreste ble trukket inn i hvitvaskingen ved at hun førte regnskapene for antikvitetsfirmaet. Dette er hun nå tiltalt for.I tillegg er en femte person siktet i saken. Politiet mener han opererte som stråmann for hovedmannen ved opprettelsen av antikvitetsfirmaet Hoffborg A/S. Han sto oppført som daglig leder og styreformann i selskapet, mens politiet mener at det i realiteten var 43-åringen som styrte hele butikken. Stråmannens forhold er ennå ikke avgjort av påtalemyndigheten.Les også
Siste fra seksjon
-
Somaliske asylsøkere må vente lenger på svar
Enkelte asylsøkere fra Somalia må regne med lang behandlingstid før de får svar på søknadene, opplyser Utlendingsdirektoratet.
23 februar 2012 12:39

