17 millioner til «Kvikk»-barna
Ti år etter at skandalen ble kjent kommer de første utbetalingene av erstatning til de såkalte "Kvikk"-barna. Utbetalingene vil fortsette neste år.
AV:
Møtte foreldrene.
Utbetalingene kommer et drøyt halvår etter at Anne-Grete Strøm-Erichsen møtte barnas foreldre i Forsvarsdepartementet. Etter møtet den 16. mai uttalte forsvarsministeren:- Jeg vet at "Kvikk"-foreldrene har møtt fem forsvarsministre i sin kamp. Jeg bør være den siste.I ti år har foreldrene kjempet for å få aksept for at skadene skyldes strålingen om bord på "Kvikk", og for at målinger av stråling om bord på andre forsvarsfartøyer og installasjoner på land måtte gjennomføres.I slutten av oktober 2005 ble de siste medisinske vurderinger av de 15 barna sluttført. Konklusjonene ble deretter oversendt Forsvarsdepartementet og foreldrenes advokater. I juni i år fremmet så advokatene krav på tilsammen ca. 48, 5 millioner kroner. Kravene varierte fra 150 000 kr. til 9,8 mill. kr., avhengig av graden av medisinsk invaliditet hos barna.Maks 2,5 mill.
Forsvarsdepartementet opplyser til Aftenposten at det for hvert av barna er foretatt en utmåling etter reglene om erstatning til barn i lov om skadeserstatning.- Avhengig av invaliditetsgraden vil erstatningene variere fra 754 704 kr. til maksimal erstatning, som er 2 515 680 kroner, opplyser rådgiver Marita Isaksen Wangberg.Ifølge departementet er tre av kravene fra advokatene omtvistet, da vilkåret om medisinsk invaliditet på 15 prosent eller mer, slik loven krever, ikke er oppfylt. Totalt vil utbetalingene til barna utgjøre 16 980 840 kroner.Bare begynnelsen.
Utbetalingene til barna er likevel bare begynnelsen på erstatningsoppgjøret. Over nyttår starter arbeidet med å bli enige om erstatning for såkalte ekstrautgifter. Dette omfatter kompensasjon for bl.a. tapt arbeidsfortjeneste. Det er ventet at disse erstatningsbeløpene vil bli langt høyere.Ifølge Forsvarsdepartementet er det for tidlig å si noe om størrelsen på disse beløpene, inkludert totalbeløpet. Departementet sier likevel at også disse erstatningene skal beregnes og utbetales innen sommeren 2007.Les også:
Les også
Siste fra seksjon
-
Protesterer mot at søsken må gå på ulike skoler
Forslag til nye skolegrenser førte til heftige protester i Bærum. Foreldrene vil ha nasjonale regler som skal sikre at søsken får gå på samme skole.
21 mai 2013 16:47
«KVIKK»-SAKEN
Flere bilder
Leder for foreldregruppen til "Kvikk"-barna, Trond Kathenes, er lite glad for at avklaringen om størstedelen av erstatning drar ut i tid. FOTO: BERGENS TIDENDE
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Forsvarer: Datteren anmeldte sin egen familie
Forsvarer Tor Kjærvik sier det norsk-pakistanske ekteparet som er siktet for medvirkning til trippeldrap, ble anmeldt av sin egen datter i Oslo.
Fem gikk i asfaltfella på én time
Kommunen jobber på spreng med å tette hullene i Oslos asfalt, men fortsatt oppstår det farlige situasjoner. I forrige uke røk fem bilister på den samme smellen i løpet av en time.