Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Utenriksminister Jonas Gahr Støre vil redde en afghansk jente som kan dø av brannskadene hun har pådratt seg.

    FOTO: HEIKO JUNGE / SCANPIX

Naoroz (10) på vei til Bergen

Flyr med 10-åringen til Haukeland sykehus for å hjelpe henne.

I dag har utenriksministeren satt i gang et stort apparat for å redde den 10 år gamle jenta.

I 13.30-tiden tok flyet som skal ta Naoroz, utenriksministeren og det medisinske støtteapparatet til Haukeland sykehus i Bergen av fra flyplassen i Kabul.

Kort tid i forveien landet den sterkt skadede 10-åringen og hennes far i Kabul. Jenta ble fraktet ut i båre, og inn i flyet som skal til Bergen.

- Vi er klar til å ta imot Naoroz fra Afghanistan og gi henne den samme behandling som andre med slike brannskader får her på Haukeland, sier avdelingsoverlege Einar Eriksen til NTB.

Brannskadespesialisten ved Haukeland universitetssykehus har de siste tre ukene hatt kontakt med lege Terje Erlid i Afghanistan om behandlingen av Naoroz.

Oljelampe eksploderte
Ulykken med Naoroz inntraff for omkring tre uker siden ved at en av familiens oljelamper eksploderte. Den brennende oljen traff Naoroz og førte til at hun fikk alvorlige forbrenninger på 30 prosent av kroppen, vesentlig hode, underarmer, hender, knær og føtter. Hun ble behandlet på det lokale sykehuset, og kom der i kontakt med den norske legen, Terje Erlid og hans team fra den norske militære styrken som er stasjonert i Maymeneh. - Helten her er Terje Erlid. Han fortalte meg historien om hennes brannskader, og sa at Haukeland ville hjelpe henne. Uten spesialistbehandling vil hun med stor sannsynlighet ikke overleve. - Jeg har jo et fly med god plass, og skulle jo hjem i dag. Så jeg foreslo at de kunne bruke det for å få piken til Bergen, forteller Støre. Han er forberedt på kritikk for at han gjør dette, men den tar han lett på. – Ingen kan redde alle, men alle kan redde noen, sier han. Støre minner om at Norge er svært opptatt av å finne måter å hjelpe Afghanistan på, og han har allerede orientert flere afghanske ministre om planen om å redde Naoroz. Ved en tilfeldighet kommer det i dag til Kabul et fly fra det norske forsvaret med personell som skal til Maymeneh. Med i flyet er fire medlemmer av sanitetsberedskapsgruppen. De vil ledsage Naoroz til Bergen. Støre har vært i Afghanistan i tre dager.

Les også

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

Naoroz Gulandeer fra Nord-Afghanistan ble fredag tatt med i charterflyet til utenriksminister Jonas GahrStøre for å fly fra Kabul til Bergen. Sammen med faren sin, geitebonden Gulandeer Giran, legger de begge ut på sin livs reise for å få behandling hos brannskadeekspertene ved Haukeland universitetssykehus i Bergen. FOTO: HEIKO JUNGE / SCANPIX

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenbladet

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger